Wrocław, Warszawa, Poznań, Ozorków – Polska odpowiada na wzbierającą siłę rasistowskich ataków. W długi weekend w różnych miastach Polski zaplanowano demonstracje w obronie praw atakowanych imigrantów.

Przeciwko rasizmowi w Warszawie protestowały liczne środowiska lewicowe i wolnościowe. Mimo to władza nadal udaje że problemu nie ma/facebook.com

W Ozorkowie w łódzkiem w nocy z poniedziałku na wtorek pobito 44-letniego Pakistańczyka, który szedł do sklepu po papierosy. Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do szpitala w Zgierzu. W najbliższą sobotę 7 stycznia KOD, środowiska opozycyjne i antyfaszystowskie zbiorą się przy ulicy Wigury 1 na demonstracji “Stop przemocy”.

– Będziemy, żeby pokazać, że nie ma wśród nas, Polek i Polaków, akceptacji dla fali nienawiści wobec osób o innym kolorze skóry i wyznaniu. To, co się teraz dzieje, to lincz i nie może być w społeczeństwie przestrzeni dla takich zachowań – powiedział Mateusz Mirys z Partii Razem.

We Wrocławiu wczoraj mieszkańcy okazali solidarność z zaatakowanym właścicielem podpalonego kebaba przy ulicy Prusa. Do baru należącego do Egipcjanina wrzucono butelkę z benzyną. W barze urządzono demonstrację, przyniesiono poczęstunek i zbierano datki na remont lokalu. Odbył się też przemarsz pod hasłem “Wrocław przeciwko nienawiści”.

W Poznaniu na Placu Wolności w sobotę również zbiorą się aktywiści sprzeciwiający się fali rasistowskich ataków. – W ostatnich dniach mnożą się w Polsce ataki na obcokrajowców. Ludzie o niepolskim pochodzeniu są bici. Atakowane są lokale gastronomiczne, które prowadzą, wybijane są szyby, niszczone fasady. Na naszych oczach dochodzi do niespotykanej dotąd eskalacji przemocy i niechęci skierowanej do tych, których obrzuca się mianem „obcych” – mówi Kuba Kapral, aktor i happener, organizator akcji.

Warszawa zbierze się w centrum miasta na tzw. Patelni przed wejściem do metra, w niedzielę o 13.00. “W związku z kolejną falą rasistowskiej agresji zapraszamy was, ludzie dobrej woli, na wiec. Zapraszamy do wykrzyczenia NIE dla rasizmu. NIE dla Polski, w której bandyci decydują, kto zasługuje, by tu mieszkać.”

„Od tragicznych wydarzeń w Ełku mnożą się ataki na obcokrajowców. Niszczone są lokale gastronomiczne, które prowadzą imigranci. Władza, która powinna reagować, milczy – lub co więcej podsyca atmosferę rasistowskiej nienawiści. Polska powinna być domem nas wszystkich. Wszyscy powinniśmy się w nim czuć się bezpiecznie bez względu na kolor skóry czy wyznanie” – piszą organizatorzy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…