Raport Stowarzyszenia Nigdy Więcej przeraża pokazując skalę nienawiści, która obejmuje całą Polskę w czasach pandemii.

Monotonnie wyliczane w raporcie przypadki nietolerancji, nienawistnych wypowiedzi i aktów bezpośredniej agresji z zagrożeniem zdrowia i życia pokazują, jak bardzo zdemolowana jest świadomość części polskich obywateli. Ostatnie miesiące i wydarzenia związane z pandemią koronawirusa zaostrzyły niechęć do osób z Azji, co spowodowane było faktem, że atakujący Azjatę/kę polski ksenofob nie odróżnia mieszkańców poszczególnych państw azjatyckich. Do ataku werbalnego lub fizycznego wystarczy stwierdzenie faktu, że ofiara ma skośne oczy.

I tak w warszawskim sklepie odzieżowym odmówiono obsługi dwóch Indonezyjek, ponieważ ekspedientki uznały, że skoro sa z Azji, to stanowią potencjalne zagrożenie. Co gorsza właściciel sklepu poparł rasistowskie stanowisko swoich pracowników. Kierowca z Ubera oznajmił Wietnamkom, że jeżeli są z Chin, to nie mogą wsiąść do jego samochodu, wybito szyby w mieszkaniu Filipińczyka, skatowano d nieprzytomności mieszkającego od lat w Polsce chińskiego kucharza, pasażerowie pociągu dalekobieżnego wezwali policję, (!), bo jeden z pasażerów miał azjatyckie rysy. Zaatakowano wyzwiskami i groźbami pracowniczkę naukową Uniwersytetu Śląskiego, w serwisach społecznościowych roi się od gróźb pozbawienia życia Chińczyków, którzy mieszkają i pracują w Polsce.

Stowarzyszenie zwraca uwagę na niepokojący fakt, że tej fali nienawiści nie tylko nie przeciwstawiają się ważne społecznie struktury w Polsce, takie jak telewizja publiczna, jak i Kościół, a wręcz przeciwnie – z ust ich przedstawicieli płynie niemal taki sam hejt, jak z ust środowisk skrajnie rasistowskich i ksenofobicznych. Nienawiść jest przejawiana przez ludzi ze wszystkich niemal grup społecznych: dziennikarzy, studentów, uczniów, pracowników, bezrobotnych, księży itd. To dowodzi, że skażenie rasizmem jest dużo głębsze niż się powszechnie wydaje.

– Koronawirus stanowi raczej pretekst niż przyczynę nienawistnych zachowań – to zapalnik uaktywniający istniejące już wcześniej uprzedzenia i stereotypy. (…), mówił współautor Raportu, prof. Rafał Pankowski. – W ostatnich tygodniach, gdy zostaliśmy zamknięci w domach, agresja i nienawiść przeniosły się głównie do internetu. (…) Rosną zasięgi skrajnie prawicowych stron, które dla wielu ludzi stają się teraz głównym źródłem informacji o koronawirusie. Nikt na to nie reaguje – mówił naukowiec.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nożesz kurza fizginomia! Redakcjo! Jeśli już wycinasz komentarze, to rób to na amena, raz a dobrze! A to raz wycinasz, raz przywracasz. Noż kurza inna część ciała!

 2. Co to za brednie…. mam sąsiadkę Chinkę z klatki obok, dzieciaki mają skośne oczy, nikt im złego słowa nie powiedział. Handluje codziennie, ma taki small biz na dzielni.
  Myślę że pod przykrywką „rasizmu” obrywają ci, co i tak by oberwali, tylko z innym uzasadnieniem… podobnie jak z homofobią.

 3. „Ostatnie miesiące i wydarzenia związane z pandemią koronawirusa zaostrzyły niechęć do osób z Azji, co spowodowane było faktem, że atakujący Azjatę/kę polski ksenofob nie odróżnia mieszkańców poszczególnych państw azjatyckich. Do ataku werbalnego lub fizycznego wystarczy stwierdzenie faktu, że ofiara ma skośne oczy.”

  Rozumiem to że wielu ludzi jest wkurzonych na Chiny za to co się stało ale atakowanie azjatów mieszkających w Polsce jest bezsensowne, oni w tym nic nie zawinili. Jeśli ktoś powinien dostać po ryju to wierchuszka z ChRL z towarzyszem Xi Jinpingiem znanym też jako Kubuś Puchatek za to że nie zgłosili do WHO od razu tego że pojawił się nowy wirus i nie zamknęli kraju.

  1. Kostyczny Aferale, tyś się z equusem asinusem na mózgi pozamieniał? A jeśli nie, to przynajmniej pomieniony asinus na tym zyskał, bo nie będzie skażon hameryckom propagandom.

  2. A redakcja znów tnie komentarze o tym, iż Kostyczny Aferał jest skażony hameryckością.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…