W nocy 17 grudnia przedstawiciele zarządu PKP Cargo i związków zawodowych działających w spółce ogłosili podpisanie porozumienia, na mocy którego zapowiadany na następny dzień strajk został odroczony do 31 marca 2016 r.
Związkowcy zobowiązali się do „zawieszenia i niewszczynania jakichkolwiek działań protestacyjnych i strajkowych do dnia 31 marca 2016 r., związanych z przedmiotem sporu zbiorowego”, natomiast zarząd obiecał podjąć w pierwszym kwartale przyszłego roku rokowania odnośnie spraw objętych sporem. Dyrekcja PKP Cargo wycofała się także z kontrowersyjnego planu przeniesienia pracowników z Tarnowskich Gór do nowej siedziby spółki w Katowicach. Nie wiadomo jeszcze, czy rokowania obejmą postulaty płacowe, które były jedną z głównych osi sporu pomiędzy pracownikami a dyrekcją. Przedstawiciele PKP Cargo deklarowali, że realizacja żądań płacowych jest niemożliwa ze względu na sytuację ekonomiczną firmy, zaś strona związkowa wciąż twierdzi, że jest „gotowa do rozmów” nt. skali i zasad przyznawania podwyżek, ale nie uzależniają możliwości podpisania porozumienia od tej kwestii.
Tego samego dnia, kiedy ogłoszono podpisanie porozumienia, z funkcji w Radzie Nadzorczej zrezygnowało 4 jej członków: Jakub Karnowski, Piotr Ciżkowicz, Jarosław Bator i Jacek Leonkiewicz. Odchodzący członkowie Rady ogłosili, że ich odejście jest motywowane „powodami osobistymi”.
Spór w PKP Cargo trwa od lata i dotyczy zarówno kwestii płacowych, jak i organizacyjnych (przeniesienie pracowników z Tarnowskich Gór do Katowic). W przeprowadzonym w sierpniu referendum większość pracowników spółki opowiedziała się za organizacją „kroczącego” strajku generalnego (organizowanego kolejno w poszczególnych zakładach należących do firmy). Groźba wstrzymania pracy jak dotąd nie odniosła jednak innego skutku niż zawieszenie kontrowersyjnych zmian organizacyjnych.
[crp]