Jutro o 14 pod Sejmem związki zawodowe działające w policji oraz Federacja Emerytów Służb Mundurowych będą protestować przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. Dołączą do nich strażacy, bo jak się okazuje w nich również rząd PiS widzi filary „totalitarnego państwa”.

wikimedia commons
fot. Wikimedia Commons

W pierwotnej redakcji ustawy była mowa wyłącznie o obniżeniu emerytur osób, które działały w służbach wyłącznie w okresie PRL. Przejście pozytywnej weryfikacji i dalsza praca po 1990 r. miała gwarantować zachowanie pełnego świadczenia z tytułu mundurowej emerytury lub renty. Bez żadnych konsultacji PiS postanowił jednak, jak zgodnie określają sprawę związkowcy, zastosować odpowiedzialność zbiorową.

Pod Sejmem będą również strażacy, bo okazało się, że w nich też PiS zobaczył filary komunizmu. Przepisy zmniejszające emeryturę do poziomu 2 tys. złotych brutto, a rentę do 1700 zł brutto dotkną wszystkich, którzy wykładali lub kształcili się na Akademii Spraw Wewnętrznych MSW. A jak tłumaczą emerytowani generałowie straży pożarnej, Akademia Spraw Wewnętrznych w latach 1975-1985 zaproponowała komendom straży kształcenie oficerów z wyższym wykształcenie pożarniczym na wydziale administracyjnym. Niemniej, jak piszą, „nigdy ASW nie była odpowiedzialna, nie miała wpływu na szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i aspekty ideowo-wychowawcze w straży pożarnej, a członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa nigdy w historii nie pełnili służby na rzecz totalitarnego państwa, a więc w organach i instytucjach, które systemowo naruszały przyrodzone prawa człowieka i rządy prawa”.

Dalej przypominają rzecz oczywistą: nawet po ukończeniu Akademii Spraw Wewnętrznych strażacy nie zajmowali się represjonowaniem opozycji ani łamaniem praw człowieka, ale gaszeniem pożarów i ratowaniem poszkodowanych. Niespotykanym w świecie absurdem byłoby uznanie, że bardziej niż ich ciężka praca liczą się dwa lata studiów, i odebranie na tej podstawie uprawnień emerytalnych i rentowych im samym, a także ich rodzinom, w tym nawet sierotom po strażakach, którzy zginęli podczas akcji.

Wszystko jednak wskazuje na to, że PiS się przed tym absurdem nie cofnie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A kiedy nastanie pora na dekomunizację ludzi, którzy dyplomy porobili na niesłusznych uczelniach?
    JARO, ODDAJ DYPLOM!

  2. „członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa nigdy w historii nie pełnili służby na rzecz totalitarnego państwa, a więc w organach i instytucjach, które systemowo naruszały przyrodzone prawa człowieka i rządy prawa”. Za to już w „wolnej polsce” zdarzało się straży pomagać policji w eksmisjach zarówno skłotów jak i legalnych lokatorów mimo że nie są to ich ustawowe obowiązki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…