Duży sukces Komisji portierek i pracowników ochrony OZZ Inicjatywy Pracowniczej. Od października do stycznia tego roku udało się wyegzekwować aż 187 tysięcy złotych zaległych pensji dla pracowników i pracowniczek ochrony. Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi muszą się mierzyć.

Jak podaje OZZ Inicjatywa Pracownicza, to wartość 14 tysięcy przepracowanych godzin, za które pracownicy nie dostawali na czas pensji zarówno od placówek prywatnych, jak i publicznych.

Branża ochroniarska jest jednym z najgorzej opłacanych sektorów. Królują umowy śmieciowe, pracodawcy odliczają od pensji ubiór służbowy, pracownicy nie mogą korzystać z urlopów, bo nie są objęci umowami o pracę. Nadgodziny nie są dodatkowo płatne, a głodowe pensje wypłacane z opóźnieniem.

Dobra wiadomość. Od października do stycznia br. świeża Komisja portierek i pracowników ochrony OZZ IP odzyskała w sumie…

Opublikowany przez OZZ Inicjatywa Pracownicza Wtorek, 19 stycznia 2021

„W polskich miastach elitarne apartamentowce i urzędy podległe państwu czy samorządom korzystają z darmowej pracy i śmieciowych umów. Co za wstyd dla tego państwa i wszystkich wyglancowanych krawaciarzy, co kupują sobie Porsche bo głodzą ludzi. Związkowi udało się odzyskać 187 tysięcy złotych w ciągu 4 miesięcy, jednak cała ta branża to jest jedna wielka patologia (…) Jak kobiety mają np. myśleć o posiadaniu dzieci, czy w ogóle przetrwaniu, jak szef zabiera im urlop, płatne chorobowe, a nawet po prostu nie płaci za wykonaną pracę. Wszystko to za pełnym przyzwoleniem władz, które też korzystają z tych patologii. Nie zapłacisz czynszu za mieszkanie? Sąd policja i komornik są zwarci i gotowi. To ciebie, nie szefa, nazwą darmozjadem (…) Nowa komisja związku robi co może, mierzy się z wpływowymi ludźmi, w tym z byłymi policjantami z elitarnych kręgów CBŚ.” – komentuje Antek Wiesztort, działacz OZZ IP.

Zawiązanie związku zawodowego i zrzeszenie pracowników ochrony w jednej komisji zaowocowało sukcesem. Związkowcy zadeklarowali gotowość do protestów i zamierzają dalej walczyć o swoje.

Komisja OZZ IP zachęca do masowego dołączania pracowników i pracowniczek ochrony do związków zawodowych i wspierania zbiórek, mających zapewnić członkom wsparcie prawne oraz uruchamiać awaryjne zapomogi dla oszukanych pracowników w najtrudniejszej sytuacji.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…