Podczas X ogólnopolskiego Kongresu Kobiet w Łodzi gros paneli i warsztatów będzie poświęcone osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. W ramach centrum „Chcemy całego życia!” wydarzenia poprowadzą między innymi „supermatki” z sejmowego protestu. W dyskusji wezmą udział między innymi Jakub Hartwich i Rafał Bakalarczyk.

X Kongres Kobiet odbędzie się w Łodzi w dniach 16-17 czerwca. Przypadnie akurat na rok obchodów stulecia praw kobiet. Ale oprócz standardowej tematyki feministycznej i równościowej, w tym roku motywem przewodnim będzie też, jak piszą organizatorzy – stworzenie „systemu wsparcia, który pozwoliłby osobom z niepełnosprawnościami na godne, możliwie niezależne życie, dawał im gwarancje bezpieczeństwa, gdy zabraknie najbliższych, i zapewniał im oraz ich rodzinom niezbędne zabezpieczenie socjalne i pełnię praw obywatelskich”. Osoby zrzeszone w inicjatywie obywatelskiej „Chcemy całego życia” opowiedzą o swoich postulatach.

Na specjalne zaproszenie centrum na kongresie pojawią się m.in. „supermatki” Iwona Hartwich, Marzena Stanewicz, która przyjedzie do Łodzi z synem Dawidem i Aneta Rzepka, oraz Jakub Hartwich – jeden z głównych bohaterów strajku. Opowiedzą o sejmowym proteście i płynących z niego wnioskach.

W panelu weźmie udział również Rafał Bakalarczyk, którego eksperckie materiały dotyczące polityki społecznej wielokrotnie publikowaliśmy na naszych łamach. W Łodzi wygłosi wystąpienie pt. „Systemowo podzielone, systemowo wykluczane. Krótki raport o sytuacji opiekunek i osób z niepełnosprawnościami”.

„Szczególnie mocno wybrzmi głos samych osób z niepełnosprawnościami. W jednym z paneli opowiedzą one o pokonywaniu barier i samostanowieniu. Będą też współprowadzić wydarzenia, w myśl zasady „nic o nas bez nas”. Usłyszymy o ich prawach i potrzebach, które jako społeczeństwo powinniśmy respektować – prawie do osobistego rozwoju, do własnej seksualności, do życia wolnego od przemocy i lęku o przyszłość. Te i wiele innych tematów będzie podjętych podczas niedzielnych warsztatów i dyskutowanych przy stoisku „Chcemy całego życia!” w Parku Kobiet” – zachęca do udziału w kongresie centrum CCŻ w przesłanej informacji prasowej.

Udział w kongresie jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Zamach na Łukaszenkę, wybuchy w Czechach…

Najpoważniejsi gracze światowej polityki wymieniają się oskarżeniami o uczestnictwo służb …