Czy rząd liczy, że Pan Bóg ochroni Polaków przed transmisją wirusa w świątyniach podczas świąt wielkanocnych? Wskazują na to decyzje rządu, który zamknął wszystko – instytucje kultury, obiekty sportowe, hotele i galerie handlowe, pozostawiając otwarte kościoły.

Szczyt zachorowań dopiero przed nami. Według naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego kulminacja nastąpi 18 kwietnia. Od tego momentu liczba zachorowań ma zacząć spadać. Do tego czasu trzeba się liczyć z dzienną liczbą przypadków przekraczającą 20 tysięcy. System ochrony zdrowia będzie dramatycznie przeciążony.

Tymczasem do Wielkanocy zostały już raptem nieco ponad dwa tygodnie. Już teraz wiemy, że kościoły będą w tym okresie otwarte. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie przewiduje zaostrzenia restrykcji w świątyniach. Przypomniał jedynie, że podczas mszy cały czas obowiązują obostrzenia. Wewnątrz świątyń może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Konieczne jest noszenie maseczek i zachowanie bezpiecznego dystansu, tj. 1,5 m odległości od siebie nawzajem. Z przestrzeganiem tych regulacji jest jednak poważny problem, a kiedy wierni zaczną tłumnie ściągać na święconkę i inne uroczystości, trudno sobie wyobrazić by ktokolwiek pilnował obowiązujących zasad.

Poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec nie ma wątpliwości, że kościoły powinny zostać zamknięte. Polityk powątpiewa jednak w wole obecnej władzy na tym polu.

– Zdaję sobie sprawę, że rząd Mateusza Morawieckiego nie jest na tyle silny, żeby zainterweniować i wymóc na władzach Kościoła katolickiego jakiekolwiek rozwiązania, które mogłyby się Kościołowi nie spodobać. Apelujemy o to, żeby Kościół wykazał się elementarną odpowiedzialnością społeczną i wystąpił do wiernych o to, by nie wstępowali do kościołów – mówił w czwartek polityk Nowej Lewicy.

Kopiec uważa, że obliczu bezradności rządu, to duchowni powinni zachować się odpowiedzialnie.

– Apelujemy o to, żeby biskupi i ludzie, którzy odpowiadają za Kościół katolicki wykazali się empatią w stosunku do obywateli i zamknęli na czas tych podwyższonych statystyk kościoły – stwierdził.

Jak zaznaczył parlamentarzysta, uczestnictwo w mszach jest możliwe za pomocą telewizji lub Internetu. – Kościoły kręcą transmisje, msze są pokazywane w telewizji, wierni mogą brać w nich udział, mogą dochowywać swoich obrządków, co jest ich prawem. Nie muszę robić tego w kościołach, które dzisiaj zagrażają ich życiu i zdrowiu – mówił Kopiec.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…