Donald Trump jeszcze nie objął stanowiska prezydenta USA, a już zaliczył kompromitującą wpadkę. Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Pakistanu zaprezentował prostactwo i ignorancję. Nawaza Sharifa nazwał „świetnym kolesiem” i zapewnił, że cieszy się na świecie „znakomitą  reputacją”. Tymczasem polityk ten jest zamieszany w jedną z największych afer finansowych ostatniej dekady.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif / wikipedia commons
Premier Pakistanu Nawaz Sharif / wikipedia commons

O tym jak Donald Trump wypadł w rozmowie z pakistańskim politykiem dowiedzieliśmy się dzięki ujawnieniu stenogramu przez agencje prasową w Islamabadzie. Przyszły rezydent Białego Domu pokazał, że o swoim rozmówcy i jego kraju nie wie praktycznie nic, a swoje deficyty próbował zamaskować komplemenciarskim pustosłowiem.

„Ma pan bardzo dobrą reputację. Świetny z pana koleś. Pana działania są niesamowite, co widać gołym okiem. Nie mogę się doczekać spotkania z panem. Jak tak rozmawiamy, to odnoszę wrażenie, że znamy się od lat” – mówił Trump do Sharifa, który był jednym z antybohaterów niedawnej afery Panama Papers. Szef pakistańskiego rządu rozliczał swoje dochody w rajach podatkowych za pośrednictwem spółek-słupów założonych przez jego dzieci.
Na uwagę zasługuje również fragment rozmowy, w którym Trump chwali pakistańskie społeczeństwo.
„Pakistan to kraj wielkich perspektyw. Pakistańczycy należą do najinteligentniejszych ludzi na świecie. Zgłaszam gotowość i chęć do odegrania każdej określonej przez pana roli w poszukiwaniu rozwiązań dla czołowych problemów. Będzie to dla mnie zaszczyt i zajmę się tym osobiście. Może pan do mnie dzwonić o każdej porze dnia i nocy, nawet przed 20 stycznia, kiedy obejmę urząd”. Słowa te mogę dziwić, zważywszy na jawną niechęć w stosunku do wyznawców islamu, deklarowaną podczas kampanii wyborczej. Trump zapowiadał wówczas wprowadzenie zakazu wjazdu muzułmanów na terytorium USA i jednoznacznie określał ich jako „zagrożenie terrorystyczne”. Według komentatorów amerykańskiej sceny politycznej nowy prezydent mógł nie zdawać sobie sprawy, że Pakistan jest krajem muzułmańskim.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…