Wczoraj, kilka godzin po ogłoszeniu przez koalicję syryjsko-rosyjską zawieszenia broni w prowincji Idlib opanowanej jeszcze przez dżihadystów, wojsko amerykańskie niespodziewanie zaatakowało sztab główny ugrupowań zbrojnych współpracujących z lokalną Al-Kaidą (HTS). Rakiety amerykańskie zmiotły kierownictwo oddziałów Hurras ad-Din i Ansar al-Tawhid, wcześniej korzystających z pomocy USA w walce przeciw rządowi syryjskiemu. Miało zginąć ok. 40 wysokich oficerów.

 

To dobra wiadomość dla Syryjczyków, Rosjanie też powinni być zadowoleni. Ich wspólna ofensywa na Idlib uczyniła znaczne postępy, a tu dodatkowo Amerykanie osłabili Al-Kaidę, likwidując dowództwo nieprzydatnych już sojuszników. Użyli rakiet kierowanych, znali czas i miejsce zebrania sztabu, niedaleko miejscowości Kafarijja, na północny zachód od miasta Idlib. Niespodziewana pomoc amerykańska nie spotkała się jednak z wdzięcznością Damaszku.

Obóz uchodźców Atme, Idlib, styczeń 2019. nyt

Buthaina Chaabane, doradczyni syryjskiego prezydenta Baszszara al-Asada, mówiła wczoraj w libańskiej telewizji, że tak czy inaczej, zawieszenie broni nie będzie wieczne: „Ta przerwa służy strategii oswobodzenia każdego centymetra naszego kraju”. Według źródeł libańskich, w Idlibie żołnierze Al-Kaidy (HTS) mówią o „zdradzie” ze strony Zachodu. Panuje też rozczarowanie postawą prezydenta Turcji Erdogana, który nie pomaga miejscowym turkofonom tak, jak się spodziewali.

Ogłoszone wczoraj przez Rosjan zawieszenie broni w Idlibie jest na razie na ogół przestrzegane przez obie strony, choć doszło do kilku śmiertelnych incydentów. Wewnętrzni uchodźcy przesuwają się na północ, w kierunku granicy tureckiej, która pozostaje zamknięta. Amerykanie zakomunikowali, że celem ich ataku byli „liderzy Al-Kaidy stanowiący zagrożenie dla obywateli amerykańskich, naszych partnerów i cywilów”. Stany Zjednoczone, Izrael, Francja i Wielka Brytania przez wiele lat tej wojny zbroiły i finansowały syryjską Al-Kaidę, jako narzędzie walki z Syrią.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Rosjanie też powinni być zadowoleni.”
    A nie wiedzieć czemu, są wściekli. Tak przynajmniej wynika z komentarzy w ich TV.

  2. nas też zbroją, choć to my te zbrojenia finansujemy… co nie znaczy że wywiążą się z umów i gwarancji

  3. Pozbywają się świadków, którzy po schwytaniu zapewne barwnie by opisali swoje stosunki (dot zaopatrzenia) jakie utrzymywali z wielkim bratem Samuelem.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…