Siły Baszara al-Asada poniosły kolejną dotkliwą klęskę. Bojownicy związanej z al-Kaidą organizacji zdobyli miasto Ariha – ostatni bastion rządowych wojsk w położonej na północnym zachodzie kraju prowincji Idlib.

twitter.com/dailystarnews
twitter.com/dailystarnews

Porażka wojsk wiernych Asadowi oznacza utratę terytoriów niezwykle istotnych ze strategicznego punktu widzenia. Obecnie islamscy rebelianci z al-Nusry i Państwa Islamskiego (Daisz) mają otwartą drogę na położone na wybrzeżu miasta Latakia i Tartus. Zagrożony jest również Damaszek. Po tym jak w ubiegłym tygodniu wojska Daisz zajęły starożytne miasto Palmira, kolejnym celem może być stolica kraju.

Przywódca Frontu al-Nusra, Abu Mohammed al-Dżulani w wywiadzie dla Al-Jazeery powiedział, że jego organizacja nie prowadzi walki przeciwko siłom państw zachodnich, lecz jej celem jest obalenie reżimu al-Asada. Zapewnił też, że jego ludzie nie podejmą represji wobec zamieszkujących podbitą prowincje mniejszości, w tym ludności kurdyjskiej.

Chwiejąca się w posadach władza al-Asada od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku jeszcze nie była w tak złym położeniu. Obecnie największą nadzieją generałów z Damaszku jest utajony konflikt pomiędzy dwoma największymi ugrupowaniami dżihadystycznymi, które na początku bieżącego roku zawarły taktyczny sojusz. Coraz częściej mówi się jednak, że w obliczu napięć pomiędzy al-Kaidą a Daisz w Afganistanie i rosnącej siły militarnej tej drugiej organizacji na terenie Syrii możliwy jest wariant, w którym Państwo Islamskie spróbuje podporządkować sobie obszary opanowane dotychczas przez Front. Warto również zwrócić uwagę na znaczne różnice w traktowaniu ludności zajętych terenów przez wojska obu grup. Podczas gdy Daisz opiera swoją legitymizację na brutalnym terrorze, Front próbuje raczej zjednać sobie sympatię zmęczonych wojną mieszkańców.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Owacja w kanadyjskim parlamencie odbija się czkawką jej uczestnikom

Wciąż powracają echa owacji na stojąco, którą kanadyjski parlament, w obecności prezydenta…