Idlib – ostatnia syryjska prowincja po zachodniej stronie Eufratu okupowana jeszcze przez dżihadystów stała się wczoraj celem intensywnego ostrzału artyleryjskiego wojsk rządowych i rosyjskiego lotnictwa. Dzień wcześniej w Teheranie Turcji nie udało się przekonać Rosji i Syrii do powstrzymania ofensywy. Według prezydenta Putina i władz irańskich, Syryjczycy mają prawo kontrolować swoje terytorium.

Położenie prowincji Idlib. wikipedia

Idlib to graniczący z Turcją obszar na północy kraju, wielkości mniej więcej połowy najmniejszego polskiego województwa – opolskiego. W miarę wyzwalania kolejnych prowincji  to tutaj skoncentrowały się oddziały zbrojne syryjskiej Al-Kaidy, okupujące dziś ok. 60 proc. jej terytorium. Nad resztą dominują protureckie siły Islamskiej Partii Turkistanu, lecz w Idlibie są też obecne oddziały dżihadystów z Państwa Islamskiego (PI) i innych radykalnych grup zbrojnych.

Od wielu miesięcy prowincja jest teatrem walk między tymi ugrupowaniami. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOPC), od kwietnia zginęły tam setki osób, głównie z powodu zamachów bombowych, porwań i walk. Zdaniem ONZ, brak bezpieczeństwa doprowadza cywilów do „psychozy”. Jednocześnie organizacje humanitarne ostrzegają, że ofensywa syryjsko-rosyjska może spowodować „katastrofę” – liczne ofiary wśród cywilów i kolejną falę uchodźców. Część z nich już kieruje się w stronę terenów kontrolowanych przez wojska syryjskie lub zamkniętej granicy tureckiej.

Wczoraj armia syryjska z pomocą Rosjan uderzyła w pozycje Al-Kaidy od południowej i południowo-zachodniej strony Idlibu. Według armii rosyjskiej, syryjska Al-Kaida (Hajjat Tahrir asz-Szam) wraz z Białymi Hełmami szykują prowokację, która ma być pretekstem do lotniczej interwencji  Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii w obronie dżihadystów. Kraje te już zapowiedziały, że zaatakują Syrię, jeśli dojdzie do domniemanego ataku chemicznego.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę

Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki ob…