Setki Syryjczyków manifestowały dziś na granicy tureckiej oraz w Idlibie – stolicy prowincji Idlib – przeciw rządowi syryjskiemu i jego rosyjskiemu sojusznikowi, którzy prowadzą ofensywę mającą na celu wyzwolenie prowincji spod władzy dżihadystów z syryjskiej Al-Kaidy (HTS). Największa manifestacja, ok. tysiąca osób, miała miejsce w Bab al-Hawa, na granicy z Turcją.

 

Prowincja Idlib na mapie Syrii, wikipedia

Od końca sierpnia obowiązuje w Idlibie zawieszenie broni ogłoszone przez Rosjan, by dać czas na ewentualne negocjacje i zorganizować korytarze humanitarne dla ludności cywilnej. Wojska syryjskie są już niedaleko stolicy prowincji zarządzanej przez Al-Kaidę. Na manifestacji przy granicy mieszały się flagi opozycyjne i sztandary Al-Kaidy, skandowano szahadę (islamskie wyznanie wiary) i hasła antyrządowe.

Podobna manifestacja odbyła się tam tydzień temu – demonstranci próbowali przekroczyć turecką granicę, ale ta pozostaje ściśle zamknięta. Turcy potraktowali Syryjczyków gazem łzawiącym. Turcja obawia się z jednej strony napływu dżihadystów, a z drugiej dużej fali uchodźców, jeśli Syria i Rosja podejmą walkę o Idlib.

W stolicy prowincji ludzie Al-Kaidy i innych jeszcze bardziej radykalnych ugrupowań dżihadu manifestowali głównie przeciw Rosji. Ok. 300 osób, w tym kilkanaście kobiet, wyrażało również swe rozczarowanie tymi krajami NATO, które finansowały i zbroiły Al-Kaidę przeciw rządowi w Damaszku, a teraz ją „porzuciły”. Podobnie wytykano Turcji brak zaangażowania i zamknięcie granicy, choć było sporo tureckich flag. Turkofońscy Syryjczycy z Idlibu ciągle mają nadzieję, że Turcja im pomoże.  Według syryjskiego dziennika Al-Watan, zawieszenie broni długo nie potrwa: walki przeciw dżihadystom mogą zostać wznowione już jutro lub pojutrze.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dżihadyści krzyczą o zatrzymaniu terroryzmu? Paradne! Klasyczne „złodziej krzyczy: łapać złodzieja”.

  2. „Zatrzymajcie rosyjski terroryzm!” – manifestacje dżihadystów (…)” ??? WTF?? Najpierw trzeba zatrzymać dżihadystów, bo to oni są istotnym terroryzmem. Rosja tylko broni swoich interesów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…