Setki Syryjczyków manifestowały dziś na granicy tureckiej oraz w Idlibie – stolicy prowincji Idlib – przeciw rządowi syryjskiemu i jego rosyjskiemu sojusznikowi, którzy prowadzą ofensywę mającą na celu wyzwolenie prowincji spod władzy dżihadystów z syryjskiej Al-Kaidy (HTS). Największa manifestacja, ok. tysiąca osób, miała miejsce w Bab al-Hawa, na granicy z Turcją.

 

Prowincja Idlib na mapie Syrii, wikipedia

Od końca sierpnia obowiązuje w Idlibie zawieszenie broni ogłoszone przez Rosjan, by dać czas na ewentualne negocjacje i zorganizować korytarze humanitarne dla ludności cywilnej. Wojska syryjskie są już niedaleko stolicy prowincji zarządzanej przez Al-Kaidę. Na manifestacji przy granicy mieszały się flagi opozycyjne i sztandary Al-Kaidy, skandowano szahadę (islamskie wyznanie wiary) i hasła antyrządowe.

Podobna manifestacja odbyła się tam tydzień temu – demonstranci próbowali przekroczyć turecką granicę, ale ta pozostaje ściśle zamknięta. Turcy potraktowali Syryjczyków gazem łzawiącym. Turcja obawia się z jednej strony napływu dżihadystów, a z drugiej dużej fali uchodźców, jeśli Syria i Rosja podejmą walkę o Idlib.

W stolicy prowincji ludzie Al-Kaidy i innych jeszcze bardziej radykalnych ugrupowań dżihadu manifestowali głównie przeciw Rosji. Ok. 300 osób, w tym kilkanaście kobiet, wyrażało również swe rozczarowanie tymi krajami NATO, które finansowały i zbroiły Al-Kaidę przeciw rządowi w Damaszku, a teraz ją „porzuciły”. Podobnie wytykano Turcji brak zaangażowania i zamknięcie granicy, choć było sporo tureckich flag. Turkofońscy Syryjczycy z Idlibu ciągle mają nadzieję, że Turcja im pomoże.  Według syryjskiego dziennika Al-Watan, zawieszenie broni długo nie potrwa: walki przeciw dżihadystom mogą zostać wznowione już jutro lub pojutrze.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dżihadyści krzyczą o zatrzymaniu terroryzmu? Paradne! Klasyczne „złodziej krzyczy: łapać złodzieja”.

  2. „Zatrzymajcie rosyjski terroryzm!” – manifestacje dżihadystów (…)” ??? WTF?? Najpierw trzeba zatrzymać dżihadystów, bo to oni są istotnym terroryzmem. Rosja tylko broni swoich interesów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…