Wejście na sofijski bazar im. G. Kirkowa, niopodal tego placu doszło do morderstwa syryjskiego uchodźcy. Źródło: Wikimedia.

Ciało 22-letniego mężczyzny zostało znalezione w centrum bułgarskiej stolicy, w miejscu, w którym poprzedniego dnia rozpoczął się marsz przeciw nowemu nazizmowi i nagonce na uchodźców.

Wejście na sofijski bazar im. G. Kirkowa, niopodal tego placu doszło do morderstwa syryjskiego uchodźcy. Źródło: Wikimedia.
Wejście na sofijski bazar im. G. Kirkowa, niopodal tego placu doszło do morderstwa syryjskiego uchodźcy. Źródło: Wikimedia.

Róg ulic Księcia Borysa i Cara Symeona w Sofii, gdzie odnaleziono zwłoki syryjskiego uchodźcy oraz oddalone o kilkanaście metrów inne skrzyżowanie – Egzarchy Józefa i Stefana Stambołowa, przy wejściu do jednego z największych bazarów w bułgarskiej stolicy, to tradycyjna lokalizacja, w której imigranci spędzają ze sobą czas. Stamtąd właśnie 12 września wyruszył sofijski marsz protestu przeciwko neonazistowskiej nagonce na uchodźców z Bliskiego Wschodu. Organizatorzy i uczestnicy przemarszu informowali w sieciach społecznościowych, iż policja, jak zaznaczyło wielu, pomimo wyraźnej niechęci, skutecznie ochraniała zgromadzenie. Neonaziści, którzy zebrali się tego dnia nieopodal, zachowywali się nadzwyczaj umiarkowanie. Większość działaczy praw człowieka oraz lewicowych i liberalnych aktywistów spekuluje, iż była to celowa strategia – bez pobojowiska podczas demonstracji, lecz symboliczne morderstwo następnego dnia.

Sekcja zwłok wykazała, iż mężczyzna zginął od ran kłutych zadanych nożem. Prokuratura bada w tej chwili różne wersje. Jedną z nich – jak ogłosiły służby prasowe bułgarskiego MSW – jest także wewnątrzśrodowiskowa swada. Wielu obawia się, iż wersja taka może zostać celowo przyjęta jako wyjaśnienie sprawy, nie tylko po to, by zatuszować ewentualną zbrodnię na tle rasistowskim, lecz również po to by jeszcze bardziej umocnić ksenofobiczną propagandę; uchodźców zaś przedstawić jako kryminalne zagrożenie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. o kurde cóż za biedny imigrant został zamordowany!! 10 bułgarów w to miejsce trzeba wybić!! allah jest wielki!!!
    lewa strona mózgu nie ma!

    1. Zbierz się może w sobie i dopalaczom powiedz – zdecydowane NIE!

    2. Ciekawe, że lewacy jakoś nigdy nie przejmują się zamordowanym Polakiem, chrześcijaninem itd., tylko zawsze dla nich ważniejszy jest imigrant, muzułmanin etc. Oczywiście nie należy popadać ze skrajności w skrajność, tak jak nazizm uznaje tylko „swoją rasę jako najlepszą”, ani też w drugę stronę tak jak to robi lewica i wszelkiej maści anarchiści i antyfaszyści „Polacy to zło, faszyści i rasiści, czepiają się biednych uchodźców, ojej, zwyzywali zabitego chłopczyka Syryjskiego, co za podłość!”.

    3. Zzz – to dla ciebie zamordowanie Syryjczyka jest dużo mniej ważne niż zamordowanie Polaka. Dla 'lewaków’ życie każdego człowieka ma tę samą wartość. Przypisujesz innym swoje własne wartościowanie. W psychologii takie zjawisko nazywa się projekcją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trump na tropie postprawdy. Były prezydent USA zakłada własną platformę social media

Zbanowany na wszystkich serwisach społecznościowych jak Twitter i Facebook, Donald Trump d…