Cieszyn jest kolejna ofiarą zakłamanej narracji historycznej propagowanej przez obecne władze. Znika tablica, która w wysoce neutralny sposób wspominała o historii miasta.

Jednak wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uznał, że napisy na niej umieszczone propagują komunizm, w związku z czym nakazał jej usunięcie. Uzasadnienie decyzji wojewody powinno przejść do annałów historii polskiego fałszowania swojej historii.

Na tablicy widnieje napis: „Uchwałą Rady Państwa miasto Cieszyn w 35 rocznicę wyzwolenia odznaczone zostało Krzyże Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Cieszyn 3 maja 1980 r”.

W uzasadnieniu decyzji o usunięciu czytamy: „(…) Użycie w tym wypadku słowa 'wyzwolenie’ jest doskonałym przykładem stosowanego w PRL swoistego języka, który pewnym słowom w ramach szerszych komunikatów nadawał stosowne znaczenia. (…) W Polsce Ludowej był konsekwentnie utrzymywany mit 'wyzwolenia”,



które należało postrzegać jedynie pozytywnie, to obecnie jest znana skala zbrodni żołnierzy Armii Czerwonej, którzy obok walki z Niemcami mieli także na swoich rękach krew bezbronnej ludności cywilnej, współdziałanie z organami bezpieczeństwa ZSRS w eksterminacji żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych, grabież mienia, nieuzasadnione niszczenie zabudowań. Po zakończeniu II wojny światowej pozostałe na terenie Polski jednostki sił zbrojnych ZSRS jako Północna Grupa Wojsk, stanowiły oczywisty symbol podporządkowania Polski Rosji Sowieckiej, będącej de facto siłami okupacyjnymi. Na tablicy wymieniono również Radę Państwa, która była drugim naczelnym organem władzy państwowej PRL, różniącym się od Sejmu tym, że była wybierana spośród parlamentarzystów a jej pierwowzór stanowiło Prezydium Rady Najwyższej ZSRS, której to instytucji ostateczny kształt nadała konstytucja Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich z grudnia 1936r.”.

Ten cytat nie tylko pokazuje dowodnie meandry myślenia wojewody śląskiego, ale też poziom jego wiedzy historycznej, charakterystyczny dla urzędników obecnej władzy.

Tablica trafiła do Muzeum Śląska Cieszyńskiego jako depozyt i zapewne w przyszłości będzie jednym z cenniejszych eksponatów obrazującym poziom intelektualnej atmosfery Polski w pierwszej Połowie XXI wieku.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…