Zdjęcie Bojana Stanisławskiego

Od jakiegoś czasu uświadamiam PT Czytelników – na tyle, na ile pozwala zasięg naszego portalu – że rasistowskie i ksenofobiczne odruchy Polaków pod adresem uchodźców to coś więcej niż niesmaczne wygłupy.  Nie chodzi o żadne „obawy” czy „trolling”, lecz o klasyczny nazizm -taki nawet nieszczególnie „neo”, lecz oldschoolowy, w stylu kolaboracji z hitlerowcami, Jedwabnego, szmalcownictwa itp. Wskazywałem na liczne przykłady zachowań grup i jednostek oraz ich wypowiedzi, czy stanowiska, które w sposób ewidentny korespondują z jakością polityczną hitleryzmu i porządku społecznego III Rzeszy. I cały czas spotykam się z idiotycznym wyparciem lub cynicznym śmieszkowaniem. Tymczasem nie ma mowy o żadnej przesadzie, nie mówiąc już o demagogii. Jeśli nie dość było dowodnych przykładów na poparcie moich wniosków, oto jeszcze jeden.

Pamiętacie opowieści o Polakach, którzy w czasie drugiej wojny światowej donosili okupantom o tym, iż sąsiad ukrywa żydowską rodzinę? Albo o tym że po okolicy kręcą się Żydzi i chowają się w pobliskim lesie? A przypominacie sobie może histeryczne reakcje polskich patriotów, którzy twierdzili, że to niemożliwe, że to mógł być jakiś kryminalny margines, że to antypolonizm, że to propaganda, że oto Żydzi kradną nam historię zamiast całować po stopach?

To teraz uważajcie!

W powiecie jeleniogórskim jest mała wieś – Janowice Wielkie. Wędrowała tamtędy gromadka ludzi o wyglądzie zgoła niepolskim. Była to grupa turystów z Malty, która wylądowała dzień wcześniej na lotnisku w podwrocławskich Strachowicach i ruszyła na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej. Gdy przechodzili jednak przez wspomnianą miejscowość, jej zajęci i na co dzień umęczeni siermięgą pracy na roli mieszkańcy, wzmogli pewien szczególny rodzaj czujności – i postawili na baczność lokalną policję i Straż Graniczną.

Funkcjonariusze szybko i sprawnie zainstalowali specjalne blokady dróg i wszczęli szeroko zakrojoną kontrolę tożsamości, a także przynależności rasowej, etnicznej i wszelkiej innej wszystkich osób w okolicy. „Szanowny Panie Gestapo, pilnie melduję, że po okolicy porusza się grupka żydków z plecakami i proszę, byście zrobili z nimi porządek, zanim odsączą krew moich dzieci i wnuków na macę” – alarmowaliby zapewne 60 lat temu mieszkańcy tej czy innej wsi.

We wrześniu A.D. 2015 pewnie przesłanie brzmiało inaczej, ale jego istota pozostaje taka sama. Mniej więcej coś w stylu: „Panie Posterunkowy, dookoła chodzą ci, co ucinają głowy, gwałcą kobiety, dzieci i zwierzęta. Ja mam trzy krowy, a sąsiad nawet owcę. Kobiety już zagoniliśmy do obory, żeby z widłami stanąć i na raz bronić całego inwentarza. Dzieci już Józek z całej wsi zbiera, starszym damy też tłuczek albo kosę i też będą się bić, ale jak te ciapate się obwieszą dynamitem, to co ja, Panie Posterunkowy, poradzę, no. Lepiej od razu ustrzelić, ubić na miejscu. Plecaki mają duże. Tam na pewno sporo tego trotyla mają czy innego łajna. A jak się co tam znajdzie smakowitego, Pan Posterunkowy rozumie, to się obdzielić można równo i sprawiedliwie. A czarni są tacy i źle im z oczu patrzy, że głowy będą siekać, jak Józek setki pije: jedna po drugiej, rąbie bez popity, aż do 10 kolejki. Panie Posterunkowy, to jak?”.

Tylko czekać – niestety, zapewne niedługo – jak w Polkach i Polakach odezwie się w końcu szeroka dusza kieleckiego, krakowskiego czy białostockiego pogromowca i nie będzie żadnych denuncjacji tylko egzekucje na miejscu. Obawiam się, że nawet wówczas i potem nikomu w okolicy nie będzie głupio, a pion prześladowczy w IPN zadba o to, by do tego zjawiska nie przykładano szczególnej staranności badawczej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „uświadamiam” – ciekawe co to znaczy w interpretacji autora tego tekstu? Wypisywanie jadowitych glupot na dowolny temat w moim slowniku nazywa sie zupelnie inaczej.

 2. niejaki stanisławski, w/g mnie to wielbiciel wszelkiej lewackiej maści dewiantów i jednocześnie krypto wielbiciel V kolumny rosyjskiej w Polsce. na fejsie imię swoje pisze cyrylicą co deprecjonuje go w moich oczach. to polonofob jakich mało, ale żyje na polskiej ziemi plując nam w oczy. kim ty jesteś? Albo tu żyjesz i DOSTOSOWUJESZ się do reszty, albo zwiń siebie i rodzinę jeśli ją masz i jedź tam gdzie twoje lewackie poglądy są normą.

 3. Szanowny Autorze może jednak trochę umiaru i zrozumienia tego co się pisze.
  Podziwiam łatwość osądu innych i przekonanie o własnej nieomylności. Świat naprawdę nie składa się z nas-dobrych i wszystkich-innych-czyli-faszystów!

 4. Od jakiegoś czasu, w chwilę po przeczytaniu tekstu i dyskusji, uświadomiłem sobie, prawdopodobnie naiwnie, że oto autor wpadl w szpony ksenofobii i rasizmu. Nie przesadzam. Powołanie się na szlachetne panie gestapo to naiwny chwyt literacji młodego człowieka, ale posiadający głębokie odbicie w używaniu wobec Polaków. I nie ma nic do rzeczy, że to prawda. Z opowieści z czsów okupacji zapamietalem, jak zrozpaczone kobiety poszly do niemieckiego komendanta, aby wypuścił ich mężów i synów i przestal scigać Polaków. Ten wyjął z biurka stos donosów i powiedział, że sam ubolewa, ale jak nie zacznie ścigać pomówionych, to sam znajdzie się na lawie oskarżonych, albo na wschodnim froncie. Otóż tego typu opowiastki nie mają sensu, a w obliczu tragicznej wędrówki ludów naeży je odrzucić. Problem uchodźców jest bardziej złożony i nie nadaje się na dowcipy. Zadziwiające, że dotychczas tylko Lech Wałęsa publicznie zadeklarował gotowość przyjęcia pod wlasny dach rodziny imigrantow, a premier już to zrobiła wcześniej. I nie ma znaczenia, skąd ten przybyszdo Polski.Wszyscy obroncy, od Junckersa, Tuska, rzecznikow praw obywatelskich, organizacji mających dumne nazwy obrońcow, będące anty wszystkim prześladowcom podpisują apele, zbierają pieniądze, ale sami chronią swoją prywatnośc. Wystarczy zacząć zbierać publicznie deklaracje przyjęcia pod wlasny dach, na własny wikt i opierunek, przysposobienie do zawodu i nauke języka. Czekam na poważne podjęcie tegoż tematu, a nie dyrdymałki w rodzaju unfantylnego, przy całej powadze sprawy, artykułu. Do sprawy imigrantow trzeba wrócic na poważnie. I mimo odległości, bliższy jest mi pogląd premiera Netanjahu, niż mającej polskie korzenie kanclerz Merkel.. Ludziom trzeba pomoc faktycznie, a nie dzielic jak inwentarz na sztuki i przydzielać kontyngenty. Mam nadzieję, że autor przypomni sobie, kto to niby dokonywal przesiedleń Polaków, Żydow i Niemców , tych ostatnich z Besarabii pod Zamość. Milej gadki, albo poważnej dyskusji.

 5. Jak czytam takie brednie to sam mam ochotę zostać faszystą choć nic mnie do tej pory w tym kierunku nie ciągnęło.

  Brawo Bojanku, tacy jak Ty i Tobie podobni skutecznie zniszczycie to co z polskiej lewicy jeszcze pozostało (po katakliźmie zwanym SLD-Kwaśniewski-Palikot et consortes).

 6. Bojan Stanisławski jest pożytecznym idiotą dla Jarosława Kczyńskiego.
  Jego tekst jest właściwie antytezą kretyńskiej sejmowej mowy Kaczyńskiego.
  A antyteza naprawdę jest warta tezy.
  I jeszcze jedno. Stanisławski jest wdzięcznym produktem niemieckiej polityki zagranicznej.

 7. Strajk.eu stał się propagandowym ramieniem Angeli Merkel. Już o tym wcześniej pisałem – z imigrantami mają problem Niemcy. Polska nie ma problemu z.imigrantami – oni nie zmierzają do nas tylko do Niemiec. Co niby mają oznaczać narzucane przez Niemcy obowiązkowe kwoty emigrantów ? Chyba to że się ich tu na siłę przywiezie i gdzieś zamknie. Bo jak się ich nie zamknie to i tak ucieką do Niemiec. Co tym ludziom może zaoferować Polska?

 8. „bo jest z rodziny polsko-bułgarskiej”

  A ja jestem wytworem mieszkanki Powiśla Lubelskiego i mieszkańca Kielc w związku z tym co mi wolno więcej niż innym?

  Te teksty to po prostu banał i głupota. Przecież cały czas tylko tam: nazizm, nazi, nazioli, nazizują, naziści, nazionalism itp. itd. Pomija się jakiekolwiek argumenty. Że to nie chodzi o logikę starcia chrześcijaństwo-islam tylko chodzi o to że Ci ludzie do PL NIE CHCĄ przyjeżdzać na stałe mamy ich siłą zmuszać żeby się tutaj osiedlali będąc sami do tego zmuszeni.

  Tak, tak jak ktoś się pyta a kto da tym ludziom dach nad głową i utrzymanie jest nazistą, jest z gestapo i rozbija UE. A pytania te w kraju gdzie 2 miliony wyjechało za chlebem są stałe eksmisje, ludzie mieszkają kątem- to po cholere na to odpowiadać. Przecież autor to wielki pisarz OPZZ/SLDowski extrockista to po co ma pisać o pracy i mieszkaniach jak lepiej dowalić o nazizmach, internacjonalizmamch i innych.

  Pisałem komentarze „antyimigrantów” są obrzydliwe. Ale nie w mniejszym stopniu niż Ci co się śmiali z samobójstwa tego nastolatka spod Żuromina czy syna Chajzera.

  A nienawiść to podsycaja właśnie takie artykuły- denne komentarze o przemocy wobec imigrantów prędzej budzą sympatię wobec nich.

 9. Weronika: „Większość to imigranci spoza terenów objętych działaniami wojennymi, np. z Nigerii czy Maroka.”
  Ja słyszałem, że z Syrii, Iraku, Afganistanu, Libii i Erytrei. Skąd masz takie dane na temat Nigerii i Maroka? Bojan może ma za bardzo internacjonalistyczne spojrzenie, bo jest z rodziny polsko-bułgarskiej, ale jako autor ma prawo do przedstawienia swojej radykalnej dośc opinii.

  1. Witam,
   Prawdopodobnie Pani Weronika mówi o szlaku „libijskim” a Pan o „tureckim”.

   Zwrócę Panu uwagę że Autor podobnie jak i jego redakcyjne koleżanki i koledzy „uświadamia” nas już od jakiegoś czasu i czyni to w prymitywny sposób jaki pamiętam z czasów PZPR – kompletnie ignoruje fakty niepasujące do załozonych tez.

   W komentarzach od dawna wskazywaliśmy tu już wiele rzeczy przeczących takiemu bardzo uproszczonemu i „podrasowanemu” pod ideologię opisowi sytuacji. Bez rezultatu. Co chwila powtarzają to samo. Przypomina mi się „Dzień Świstaka”.

   Obecny ósmy albo dziesiąty artykuł z tej serii przyniósł jednak coś nowego: Autorowi wymsknęło się już w pierwszym akapicie że oni nas po prostu „uświadamiają”. Bo wiedzą lepiej niż motłoch.

   No, ale jak ktoś nie chce uwierzyć na słowo to :
   nazista, faszysta
   ksenofob, rasista
   ……

  2. Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Tu w telewizjii częściej pokazują emigrantów z południa Afryki którzy dostali się do Europy niż tych z Syrii. Nie wiem czy to większość bo łatwiej jest oszacować potencjalnych uciekinierów z Syrii niż tych którzy przemierzają w tej chwili całą Afrykę by dostać się do Europy. Jedno jest pewne polska (niemiecka? ) propaganda nie wspomina o nich nawet słowem. Pan Bojan też nie wspomina o nich nawet słowem – ciekawe dlaczego?

  3. O niektórych sprawach lepiej nie mówić bo nie pasują do linii programowej. Syryjczycy uciekają przed wojną – i tego należy się trzymać. O ludziach z Afryki pomilczymy, może nikt nie zauważy.

   Tymczasem w czwartkowe popołudnie marokański „uchodźca” zgwałcił i zranił 31 letnią kobietę w Dreźnie. Został już zatrzymany. Tak podaje „Radio Dresden”. To na pewno wstrętne faszystowskie, rasistowskie i ksenofobiczne radio. Przecież ARD nic nie zauważyło. Podobnie jak wiodące polskie media.
   Ale idę o zakład że prawa prawica zauważy i wykorzysta zdarzenie. I kolejne punkty zdobędzie. Bo to właśnie ta prawica przed czymś takim ostrzegała.

 10. Na dodatek obrażacie i wyzywacie od nazistów swoich czytelników, którzy są lepiej od Was doinformowani i mają w głowach myślące mózgi a nie wchłaniające propagandę gąbki.

 11. Zmuszanie imigrantów którzy chcą żyć w Niemczech do mieszkania w Polsce to właśnie nazizm w czystej postaci. Nazizm, który Wy promujecie. Jak Wy byście się czuli, gdybyście chcieli wyemigrować do Szwecji, a służby zmusiły Was do zamieszkania w Rumunii, wymuszając wcześniej na Rumunii zgodę na przyjęcie imigrantów, którzy nie chcą w tym kraju przebywać? Na dodatek uprawiacie propagandę nie gorszą niż Goebbels i kompletnie żyjecie w jakimś wyimaginowanym świecie, że 100% tych ludzi to uchodźcy. Większość to imigranci spoza terenów objętych działaniami wojennymi, np. z Nigerii czy Maroka.

 12. Szanowne GPU/NKWD (jak tak lubicie towarzysze,to proszę)

  Napiszę krótko: KOPIECIE LEWICY GRÓB.

  To wy nakręcacie tą nienawiść. To wy forsujecie ideę,że należy wpuścić wszystkich – a przeciwników tego nazywacie nazistami. Skutki są jednak przeciwne do tego co się wam wydaje. Po pierwsze – osłabiacie psychologiczny wydźwięk nazizmu/faszyzmu co sprzyja w rezultacie wzrostowi akceptacji dla tej zbrodniczej ideologii i obniżenie progu tolerancji wobec niej.Psychologia.Po drugie – co ważniejsze – właśnie usiłujecie wmówić znacznej części narodu,że jest zbieraniną nazistów. Co jednak się stanie,gdy faktycznie kłamstwo to powtórzone 1000 razy stanie się wreszcie prawdą ? W momencie gdy wmówicie większości,że jest naprawdę faszystowska możecie się stać DOSŁOWNIE ofiarami własnego sukcesu. Naprawdę nawet tego nie rozumiecie ?

  Obiektywnie wasze obecne podejście do sprawy imigrantów to nabijanie punktów skrajnej prawicy.Gratulacje.Oby tak dalej,a ONR i inne takie grupy dostaną się do sejmu.Zresztą nie trzeba nawet tego.PiS wygra te wybory ze zdecydowaną przewagą.Po części właśnie dzięki wam.

 13. szanowny redaktorze stanisławski,
  przed 1945 rokiem jeleniogórskie znajdowało się w granicach III rzeszy i nikt tam nie musiał donosić na ukrywających się w okolicy żydów, bo żydzi nie mieli po prostu szans na ukrycie się.
  zamiast szastać nazizmem i gestapo – po prostu można nazwać sprawę po imieniu „rasizm i ksenofobia”. te dwa terminy nie są tak wyświechtane i, przez nadużywanie, pozbawione znaczenia w przeciwieństwie do określeń typu „faszyzm”, „nazizm”, „totalitaryzm”, „komunizm” i ich służby specjalne.
  a od niemieckiego gestapo i radzieckiego nkwd o wiele bardziej brutalne i niebezpieczne było japońskie kempeitai.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Histeria i amnezja

Historia to książka, z której należy czerpać doświadczenie na przyszłość. Szczególnie wted…