Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie postanowił ukrócić komunistyczną samowolę w nazewnictwie w województwie zachodniopomorskim.

Ta nazwa ulicy nie ma juz prawa bytu, fot. wikimedia commons

Na celowniku znalazła się między innymi nazwa Szkoły Podstawowej numer 14 – “Związków Zawodowych”. To oczywiste, dla nich nie ma miejsca w nowej, twardej, kapitalistycznej rzeczywistości. Jednak, jak donosi portal trybuna.eu, pracownik IPN, starszy specjalista Paweł Knap ma pomysł jak wybrnąć z impasu. Wie bowiem, że nazwa “związki zawodowe” kojarzy się z„koncesjonowaną przez komunistów organizacją, wykorzystywaną także propagandowo w życiu społecznym i politycznym PRL”, ale kiedy doda się słówko “wolne” – wtedy nazwa szkoły będzie już prawilna.

Zaproponował więc, aby szkoła nosiła nazwę Wolnych Związków Zawodowych. Nie dodał na szczęście “IV RP”.

To najbardziej absurdalna z proponowanych zmian. Ale to nie koniec. Na swoje nieszczęście zespół szkół numer 3 również posiada niesłusznego patrona – to Oskar Lange, światowej sławy ekonomista, który jednak również miał swoją cegiełkę w budowaniu komunistycznego państwa. Dlatego musi odejść.

IPN-owi nie podobają się również ulice i place Wojsk Ochrony Pogranicza oraz porucznika Zdzisława Przybylaka (zastrzelonego podczas akcji oficera MO).

W Szczecinie doprowadzono już do dekomunizacji nazw ulic: Mariana Buczka, Armii Czerwonej i Lenina, a pod koniec roku IPN wziął na celowników również plac Żukowa, ulice Zygmunta Berlinga, Dąbrowszczaków, Aleksandra Zawadzkiego, Lucjana Szenwalda, 26 Kwietnia, 9 Maja, Obrońców Stalingradu oraz Przodowników Pracy. Przypomnijmy, że to właśnie Szczecin był matecznikiem afery z ulicą Dworcowa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ot solidaruchy wyprodukowaly stachanowcow, komisarzy politycznych. Po poczynanich widac, ze bardziej glupich od prostych chlopow radzieckich. Walcza z czyms co sami tworza, bolszewizm, do tego katobolszewizm…

  2. Te palanty z IPeeNu nie są w stanie pojąć, że tylko dzięki komunie w Szczecinie mówią po polsku, a nawet że żyją.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …