– Przymusowa relokacja uchodźców jest sprzeczna z prawami człowieka. W Polsce nie będzie zamkniętych, strzeżonych przez policję obozów dla uchodźców, którzy przybyli z nakazu UE – twierdzi Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta.

szczerski tvn24Jutro rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, podczas którego jednym z głównych tematów będą kwestie migracyjne. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta – Krzysztof Szczerski już dziś zaprezentował poglądy instytucji, którą reprezentuje.

Opinia Szczerskiego odnosi się do zaproponowanego przez Komisję Europejską „stałego systemu obowiązkowej relokacji uchodźców”. Jego procedury miałyby być uruchamiane automatycznie w sytuacji kryzysowej. Państwo przyjmujące mogłoby jednak wykupić się z obowiązku przyjęcia uchodźców. Zgodnie z planem KE taki kraj miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

– Polska ma swoją politykę wobec uchodźców, politykę azylową, mamy swoje procedury i chętnie wszystkich, którzy taką wolę wyrażą dobrowolnie, do tych procedur włączymy – skwitował te pomysły urzędnik prezydenta.

Zdaniem Szczerskiego pomysł Komisji Europejskiej jest sprzeczny z prawami człowieka. Minister w przymusowej relokacji widzi wiele zagrożeń. Nie chce on, żeby powtórzyła się sytuacja z Francji, gdzie zdecydowano o likwidacji jednego z obozów dla uchodźców.

– Nie będziemy potem likwidować dżungli jak w Calais – poinformował. – Celem polityki wobec uchodźców wojennych powinna być odbudowa możliwości ich powrotu do miejsc, z których zostali wypędzeni. UE nie może być sojusznikiem tych, którzy wypędzają ludzi z miejsc, gdzie żyli od tysięcy lat – dodał.

Tym samym Szczerski powtórzył to co rząd PiS i prezydent mówią od dawna czyli, że polityka imigracyjna UE zmierza w złym kierunku.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd. Nadchodzi załamanie gospodarek?

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim kr…