Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało w tajemnicy, pomimo protestów i fali oburzenia, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Pedro Pereirze da Silvie – dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins i szefowi Biedronki.

facebook.com / Biedronka - WZZ Sierpień 80
facebook.com / Biedronka – WZZ Sierpień 80

Jak dowiedział się portal tvp.info uroczystość miała „charakter kameralny i prywatny”. Pierwszy termin przyznania orderu zaplanowany był na 29 lipca. Wydarzenie zostało jednak „zawieszone” z powodu protestów, które pojawiły się w mediach. – Przed dziesięciu laty inspekcja pracy po naszych skargach przeprowadziła kontrolę. W żadnym sklepie, podkreślę to, w żadnym nie było choćby jednego wózka elektrycznego. Tony towarów były pchane i ręcznie wyładowywane przez zatrudnione tam kobiety. Za tę oszczędność odpowiedzialny jest Pedro Pereira da Silva – mówiła kilka miesięcy temu mec. Obara, której kancelaria jako pierwsza zaczęła skarżyć dyskont za łamanie praw pracowniczych. Nie był to jedyny głos oburzenia.

Stowarzyszenie Stop Wyzyskowi – Biedronka wystosowało list do ministra spraw zagranicznych. „Nasze oburzenie wynika z faktu, że postanowił Pan przyznać order człowiekowi, którego „wybitnym wkładem we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami” jest przede wszystkim planowy i realizowany metodami przestępczymi wyzysk tysięcy Polek i Polaków zatrudnionych w zarządzanej przez tego osobnika sieci handlowej Biedronka. To za rządów tego człowieka planowo, metodami przestępczymi Biedronka pozbawiła tysiące pracowników wynagrodzeń za pracę w kwocie około 125 mln zł.” – piszą w liście do Schetyny. Grzegorz Schetyma nazwał falę oburzenia „burzą w szklance wody”.

Przypomnijmy. Kawalerski Order Zasług jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Jak dowiedział się portal tvp.info MSZ nie ujawniło, kiedy dokładnie de Silva odebrał odznaczenie. Nie wiadomo również kto i gdzie je wręczył. Nieznana jest również treść uzasadnienia.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Za wczesnego PRL dawano odznaczenia wydajnym dojarkom. Teraz się daje wydajnym dojarzom.

    1. Nie porównuj, gnoju, uczciwych kobiet do tego burżuja.

    2. W porównaniu z rodzimymi pszetsiembiorcami to on wypada jak socjalista a nie burżuj.:)
      Może dlatego go odznaczyli?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…