Katarzyna Lubnauer w wywiadzie dla „Nowej Konfederacji” zaprezentowała się jako polityczka bardziej zachowawcza, niż liberalna. Chyba, że pytania dotyczyły spraw gospodarczych. W tych objawiła się jako nieprzejednana neoliberałka. Zaatakowała również Partię Razem, na co odpowiedział Adrian Zandberg.

Z badań wynika, że Partia Razem jest dla wyborców Nowoczesnej ugrupowaniem drugiego wyboru. Podobna prawidłowość działa też w drugą stronę. Stefan Sękowski z portalu Nowa Konfederacja w rozmowie z Katarzyną Lubnauer zapytał liderką Nowoczesnej czy widzi możliwość zawiązania sojuszu. Odpowiedź przecząca niekoniecznie zmartwi wyborców lewicy, bo na aliansie z liberałami Razem mogłoby tylko stracić. Warto jednak zwrócić uwagę na powody tej niechęci.

Lubnauer przyznaje co prawda, że „z Razem łączyć może nas tylko liberalizm światopoglądowy”, lecz w dalszej części wypowiedzi stwierdza, że partia ta jest zbyt radykalna i bezkompromisowa w dążeniu do realizacji postulatów społecznych. Jej zdaniem trzeba się liczyć z niechętnymi zmianom nastrojami społecznymi. Szefowa Nowoczesnej widzi możliwość współpracy z Razem tylko wówczas, jeśli lewica wyrzeknie się swoich pomysłów gospodarczych.

„Jeśli będziemy współrządzić, chcemy usunąć ustawy, które uniemożliwiają rozwój przedsiębiorczości. Pierwszą ustawą, jaką zgłosiła Nowoczesna, była ustawa o zrównoważonym budżecie. Z kolei Partia Razem uważa, że budżet jest workiem bez dna, z którego można zawsze czerpać. Także sojusz Nowoczesnej z Razem jest równie abstrakcyjny jak sojusz PiS z Nowoczesną” – powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Z jej słów wynika, że sojusz z lewicą jest możliwy w sytuacji, kiedy lewica zredukuje swoje ambicje do zmian w sferze obyczajowej, bo de facto oznacza ograniczenie się do popierania liberalizmu.

O tym, że kult wolnego rynku w Nowoczesnej jest wciąż silny, świadczą słowa Lubnauer pod adresem Leszka Balcerowicza. „Rzeczywiście trzeba było wprowadzić Polskę z drogi socjalizmu na drogę kapitalizmu i on to zadanie wykonał. Co więcej, wykonał je na tyle skutecznie, że to, że Polska okazała się odporna na kryzys 2008 roku, jako jeden z nielicznych państw europejskich, to efekt fundamentów budowanych przez profesora Balcerowicza” – powiedziała przewodnicząca w rozmowie z „Nową Konfederacją”.

Lubnauer stanęła również w obronie biznesu, który jej zdaniem jest prześladowany przez fiskusa. „Państwo ma być też przyjacielem przedsiębiorcy – i nie może być tak, że pod siedzibami wielkich firm stoją nieustannie samochody Krajowej Administracji Skarbowej, a klienci boją się wchodzić do tych siedzib” – stwierdziła.

Szefowej liberałów odpowiedział Adrian Zandberg. „Katarzyna Lubnauer znowu atakuje Razem. Jej zdaniem jesteśmy światopoglądowo »skrajni«. Jak rozumiem, pani przewodniczącej nie podoba się to, że Razem chce świeckiego państwa, ucywilizowania prawa aborcyjnego i równych praw dla mniejszości. Ciekawe, co na to wyborcy Nowoczesnej?” – napisał na Twitterze członek zarządu krajowego partii.

Do słów Lubnauer odniósł się również Marcin Zyśk, działacz Razem z Torunia. Zastanawiam się, gdzie Lubnauer widzi tę skrajność. Podejście do aborcji różni się w kwestii obowiązkowej konsultacji z psychologiem. Nieduża różnica.
Największe różnice widzę w stosunku do konkordatu (który Razem chce wypowiedzieć) oraz równość małżeństw (.N jej nie chce, woli związki)” – napisał na Twitterze.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zacytujmy fragment artykułu: „Z badań wynika, że Partia Razem jest dla wyborców Nowoczesnej ugrupowaniem drugiego wyboru. Podobna prawidłowość działa też w drugą stronę”, amen.
    Z moich badań i obserwacji wynika zaś, że niestety rację ma np. Korwin który głosi iż przeciętny wyborca jest nie przeciętnym idiotą — co trzeba mieć we łbie (albo raczej nie mieć) aby będąc sympatykiem RAZEM głosować na NOWOCZESNĄ i vice versa? Jednak demokracja to system dla debili – niestety!!!!

    1. Tym ludziom przydałby się jakiś kurs współczesnych doktryn politycznych i warsztaty rozpoznawania swojego interesu klasowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czarnek przedstawił plan na przyszłość szkolnictwa wyższego: zawodówki będą udawać uniwersytety

– W Polsce potrzebujemy wyższych uczelni zawodowych ze względu na zapotrzebowanie na…