Sąd Okręgowy w Białymstoku nie podzielił argumentów władz Hajnówki i zgodził się na marsz pamięci „żołnierzy wyklętych” w najbliższą niedzielę. Przeciwko gloryfikowaniu kata prawosławnych wsi będą protestować antyfaszyści oraz Obywatele RP.

Według białostockiego sądu nie ma powodu, by przeszkodzić nacjonalistom w maszerowaniu przez Hajnówkę w najbliższą niedzielę. Do sędziów nie przemówiły argumenty władz samorządowych, które zabroniły marszu, powołując się na zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zostały spełnione warunki formalne, nie ma zagrożenia dla życia, zdrowia ani mienia, a zakaz narusza konstytucyjne prawo do zgromadzeń – orzekł sąd. Stwierdził również, że zapewnieniem porządku powinna zająć się policja. Szowiniści z Obozu Narodowo-Radykalnego najwyraźniej takiego obrotu spraw się spodziewali.

W najbliższą niedzielę zatem, gdy prawosławni rozpoczynają Wielki Post wzajemnym przebaczeniem win, tuż w sąsiedztwie ich głównej świątyni w Hajnówce, soboru Trójcy Świętej, przemaszerują ideowi spadkobiercy człowieka, który mordował ich przodków. Szowiniści z ONR nie kryją się nawet z tym, że Romuald Rajs „Bury” będzie najgłośniej wychwalanym „bohaterem” pochodu.

Władze Hajnówki zapowiadają złożenie zażalenia. Trafiłoby ono do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, a ten znowu miałby 24 godziny na podjęcie decyzji.

W ubiegłym roku „żołnierzy wyklętych” wychwalało w Hajnówce 180-400 osób (różne szacunki podaje policja i organizatorzy). Jeśli wierzyć deklaracjom uczestnictwa na Facebooku, w tym roku zgromadzenie będzie mieć podobne rozmiary.

Przeciwko szowinistom zamierzają niezależnie od siebie wystąpić Obywatele RP oraz środowiska antyfaszystowskie i anarchistyczne. „Romuald Rajs ps. „Bury” odpowiada za wymordowanie 79 mieszkańców regionu hajnowskiego – kobiet i dzieci. Nawet IPN, który jest prawicową tubą propagandową uznał, że jego czyny mają znamiona ludobójstwa i nie można tego zasłaniać jakąkolwiek walką o byt państwa polskiego. To są wzory i bohaterowie neofaszystowskiej prawicy – mordercy i zbrodniarze. (…) Nie ma na to naszej zgody. Nie zgadzamy się na nacjonalistyczną prowokację i próbę zastraszenia mniejszości białoruskiej na Podlasiu” – czytamy w oświadczeniu Antify Jaworzno.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mjr Bury zabił kilkudziesięciu białoruskich kolaborantow UB. Zbrodnicza zydokomuna tow. Bermana, Szechtera ,Rozanskiego, Holland, Hubner, lewicowi zbrodniarze niemieccy (NSDAP ),ukrainscy, litewscy, bialoruscy wymordowali ponad 4 miliony najlepszych Polaków np.gen. Nila, plka Pileckiego, plka Kasznice , prof. Grzybowskiego, Kemnitza. ..tak, przestępcze resortów e dzieci, feminazisci

  2. Przepraszam – co to za nowomowa poprawnościowa: to nie żadni „szowiniści” ale zwykli nacjonaliści. Czy taki np. Dmowski był szowinistą? Czy inteligenci, którzy na zimno i planowo doprowadzili do „pogromów sąsiedzkich” to szowiniści? Robili to, inspirowali – tak jak dziś – bo nie wyobrażali sobie i nie wyobrażają, że możliwy jest inny świat, bez wyzysku, nienawiści i narodów.

    1. Terror oglupiajacej lewackiej,antypolskiej feminazistowskiej politpoprawnosci narasta

    1. Bandyci i aferalowie to resortowe dzieci zbrodniczej zydokomuny feminisci tow Bermana, Szechtera, Baumana, Cimoszenki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…