Pierwsi pacjenci będą mogli uzyskać pomoc już jesienią. W stolicy Szwecji istnieją kliniki udzielające pomocy kobietom, które padły ofiarą seksualnych napaści. Postanowiono otworzyć taki sam ośrodek dla mężczyzn.

Powstanie on w stołecznym szpitalu Södersjukhuset – tym samym, w którym na pomoc mogą liczyć zgwałcone kobiety. Rocznie zgłasza się tam 600-700 ofiar. Od października ruszy bliźniaczy oddział dla mężczyzn i chłopców. Według danych Szwedzkiej Rady Narodowej Ds. Zapobiegania Przestępcom, takich napaści w 2014 roku odnotowano około 370. Nieoficjalnie mówi się o tym, że jest ich dużo więcej, niemal tyle samo ile napaści, których ofiarami się kobiety.

Mężczyźni jednak o wiele rzadziej decydują się zgłaszać popełnienie przestępstwa, w powszechnej świadomości nadal pokutuje stereotyp, że powinni radzić sobie z traumą sami.

Kwestia gwałtu na mężczyznach to nadal temat tabu. Zgadza się z tym lekarka ze szpitala w Sztokholmie, Lotti Helström: – Według powszechnej opinii mężczyzna nie może zostać zgwałcony. Badania wykazały, że skutki gwałtu – zarówno psychiczne, jak i fizyczne, są dotkliwsze dla mężczyzn. Oprawcą najczęściej jest inny mężczyzna. Według Helström, z tego powodu ofiary często w późniejszym życiu mają problem ze swoją tożsamością płciową.

W Szwecji odsetek gwałtów jest najwyższy w całej Europie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. może wartało by napisać czemu odsetek gwałtów jest najwyższy w Europie? dlatego że został rozszerzony zakres identyfikacji prawnej tego co jest określane jako gwałt, molestowanie seksualne w przestrzeni publicznej też ma taką kwalifikacje, dodatkowo nie ma takiego ostracyzmu społecznego jak np. w Polsce by zgłaszać przestępstwa tego typu. bez tego wydźwięk artykułu jest taki że Szwedzi są niesamowicie agresywni. nie jest tak. w polsce jest mała liczba gwałtów oficjalnie zgłaszana, i czy to znaczy że ich nie ma? nie, oznacza to że policja zniechęca do składania zawadomień plus jest ostracyzm społeczny, zaszczuwanie ofiar. skąd się w raporcie Ster wzieła liczba 23 proc. polek które zostały zgwałcone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…