10 lipca minister zdrowia podpisał porozumienie z pielęgniarkami i położnymi, w którym ustalono m.in., że tzw. „zembalowe” wypłacane do tej pory w formie dodatku, wejdzie do wynagrodzenia zasadniczego. Ale pielęgniarki mimo to idą masowo na zwolnienia. W pięciu szpitalach na Podkarpaciu do pracy nie przyszło ich ponad 500.

Nieoficjalnie protestuje Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Mielec i Rzeszów. W czwartek 12 lipca w pracy nie pojawiło się w sumie 500 pielęgniarek. Pięć placówek pracuje w tzw. trybie ostrym – czyli przyjmuje jedynie pacjentów z zagrożeniem życia.

– Jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie, to nie mają one żadnego związku z akcją protestacyjną. Nie jesteśmy w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala  – powiedziała Irena Morzycka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu w Stalowej Woli. Ale dodała, że pielęgniarki walczą o lepsze warunki „pracy i płacy”. Przede wszystkim jest ich za mało, są przepracowane. A nowe pielęgniarki niechętnie przychodzą pracować za niesatysfakcjonujące sumy.
Niewesoło wygląda nadal sytuacja w Lublinie: dziś piąty dzień strajku pielęgniarek w Szpitalu Klinicznym nr 4. Prowadzone rozmowy z dyrekcją na razie nie przyniosły efektu – pracownicom nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Dziś obie strony mają zapoznać się z proponowanymi warunkami porozumienia i wyznaczyć termin nowych negocjacji. Jeszcze wczoraj nieobecnych w pracy było około 150 pielęgniarek. To znaczy – były obecne fizycznie, jednak zamiast wykonywać pracę, zgromadziły się w sali konferencyjnej.

– Strajk nadal trwa. Apelujemy o konkretne propozycje ze strony dyrekcji. Mam nadzieję, że dyrekcja w końcu zdała sobie sprawę z tego, że ten strajk nie służy nikomu” – powiedziała mediom sekretarz organizacji związkowej pielęgniarek i położnych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 Dorota Ronek. – Pracodawca nic nie proponuje od siebie, proponuje nam tylko przesuwanie naszych środków z tabelki do tabelki, z kieszeni lewej do prawej, a pochodne (wyliczane na podstawie płacy zasadniczej), które nam wyliczył pracodawca, po tym przesunięciu to będą średnio ponad 200 zł, pod warunkiem, że będzie pielęgniarka pracować w godzinach nadliczbowych. Jeśli nie będzie pracować w godzinach nadliczbowych, to dostanie 40 zł, 30 zł, a może nawet tego nie.

Najwyraźniej konfliktu nie zażegnało porozumienie, które triumfalnie ogłosił 10 lipca Łukasz Szumowski.

Przynosi ono m.in. włączenie dodatków, w tym „zembalowego:” do pensji zasadniczej, gwarantuje 6-dniowe urlopy szkoleniowe, zwiększa normy zatrudnienia, wprowadza porade pielęgniarską jako świadczenie gwarantowane w kosztyku NFZ.

– Po podpisaniu porozumienia stabilizuje się sytuacja pielęgniarek pracujących w POZ. W perspektywie czasowej najbardziej zyskują pielęgniarki z najdłuższym stażem – Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, po podpisaniu porozumienia była zadowolona. Mimo to zmiany wejdą w życie dopiero od nowego roku. Nie rozwiązują one jednak zasadniczego problemu braku nowej kadry. Według prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w 2030 r. na 1 tys. mieszkańców będzie przypadało 3,8 pielęgniarki.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety w państwach UE ciągle o wiele gorzej opłacane od mężczyzn

Kobiety w UE za tę samą pracę nadal zarabiają od jednej trzeciej do piątej mniej od mężczy…