Państwo, które od lat kojarzy się z neutralnością, spokojem i dobrobytem nagle zadeklarowało, że gotowe jest wysłać batalion czołgów na południową granicę. Zrobi to, jeżeli Austria zamknie granicę z Włochami.

Szwajcarzy będą bronić granic przed uchodźcami z użyciem czołgów? fot. wikimedia commons
Szwajcarzy będą bronić granic przed uchodźcami z użyciem czołgów? fot. wikimedia commons

Latem europejskie państwa spodziewają się kolejnej wzmożonej fali imigrantów uciekających przed wojną rozpętaną w regionie przez Państwo Islamskie. Austria już zapowiedziała, że zamierza przywrócić kontrole na granicy z Włochami. Mur jest już w budowie, na kilku odcinkach umiejscowione zostaną punkty kontrolne. Austria nie chce wpuścić już żadnego uchodźcy z południa. Jej działania skrytykowali Włosi, jak również Szwajcaria, która przy okazji zapowiedziała, że jeżeli nastąpi zamknięcie granicy, nie zawaha się wysłać na południe batalionu czołgów, obecnie stacjonującego w kantonie Ticino.

– Latem spodziewamy się znacznego wzrostu liczby uchodźców w Europie. Jeśli Austria zamknie przełęcz Brenner, jedyna droga na północ Europy z Włoch będzie biec przez Szwajcarię. Zanim to nastąpi, musimy pomyśleć o ochronie naszej granicy – powiedział Norman Gobbi, odpowiedzialny za bezpieczeństwo na terenie kantonu. Przedstawił też wyliczenia, z których wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia nielegalnie granicę Szwajcarii przekroczyło 169 imigrantów z Bliskiego Wschodu. Do Włoch po zamknięciu szlaku wiodącego przez Bałkany, w pierwszych miesiącach 2016 roku przybyło dwa razy więcej uchodźców niż w pierwszym kwartale 2015. Rząd Włoch szacuje, że proporcje te utrzymają się i przez ich kraj wjedzie do Europy 50 proc. ludzi więcej niż w roku ubiegłym. Zarówno Włochy, jak i Grecja mają coraz większe problemy z weryfikacją tożsamości napływających przybyszów. W ostatni wtorek w Cieśninie Sycylijskiej zatrzymano 16 łodzi – w ciągu dwóch dni do brzegów Italii przybyły 4 tys. migrantów.

Żołnierze batalionu czołgów z Ticino zostali poproszeni o pozostanie w gotowości i odłożenie w czasie urlopów, ponieważ mogą zostać lada chwila skierowani na granicę z Włochami. Batalion liczy około 2 tys. ludzi.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…