Kilkaset osób zaprotestowało w Lozannie przeciwko islamofobii, potępiając jej szczególnie haniebny akt, jakim było zniszczenie w ubiegłym tygodniu piętnastu muzułmańskich nagrobków na miejscowym cmentarzu.

Nieznani wandale przewrócili piętnaście nagrobków na nekropolii Bois-de-Vaux, zabrali z nich kwiaty, a w sąsiedztwie wykonali antyislamskie graffiti. Lozańskie stowarzyszenia ekumeniczne oraz lewicowe partie wezwały do tego, by stanowczo potępić taki postępek i dać sygnał muzułmańskiej społeczności kantonu, że może czuć się bezpiecznie.

Wyrazy solidarności i ubolewania pod adresem muzułmanów przesłały m.in. miejscowa gmina żydowska oraz stowarzyszenie Dom Dialogu Międzyreligijnego. 18 października natomiast przez centrum miasta przeszedł marsz protestu, w którym wzięło udział ponad 500 osób. – Solidaryzujemy się z 30 tys. muzułmanów w naszym kantonie – powiedział Jorge Lemos, działacz socjalistycznej organizacji SolidaritéS.

Był też obecny radny Lozanny Oscar Tosato, który przypomniał, że miasto szybko zareagowało na akt wandalizmu, a teraz zastanawia się, jak zabezpieczyć muzułmańską kwaterę cmentarza na przyszłość.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Tytuł: Szwajcaria za tolerancją
    Treść: Kilkaset osób zaprotestowało w Lozannie
    Refleksja: mała ta Szwajcaria

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…