Szwecja, której neutralność jest wieloletnią polityczną tradycją, zdecydowała się otworzyć dla żołnierzy NATO. Usprawiedliwieniem jest – jak zwykle – zagrożenie ze strony Rosji.

www.flickr.com/photos/7armyjmtc3D-6oc5ei-4Ns9wW
www.flickr.com/photos/7armyjmtc3D-6oc5ei-4Ns9wW

Szwedzki parlament zatwierdził „umowę o wsparciu państwa przyjmującego”. To akt prawny, który w praktyce daje NATO możliwość skorzystania ze szwedzkiego terytorium. W razie potrzeby natowskie siły szybkiego reagowania mają prawo wejść na ziemie Szwecji oraz przeprowadzać tam manewry. Szwedzkie ministerstwo obrony tłumaczy ten bezprecedensowy krok „rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji”, choć sytuacja w relacjach szwedzko-rosyjskich nie zmienia się od długiego czasu. Owszem, ministerstwo przyznało, że uważa atak ze strony Rosji za „mało prawdopodobny”, ale to nie przeszkadza w praktyce stać się jednym z członków struktury NATO.

Jest oczywiste, że Rosja  – tak jak zresztą zapowiada – nie jest zainteresowana eskalacją napięcia, jest jednak gotowa odpowiedzieć działaniami odwetowymi. Niemiecka gazeta „Deutsche Wirtschafts Nachrichten”, na którą powołuje się Sputnik Polska, uważa, że Szwecja wysyła „sygnał-straszak”, choć Moskwa nie zamierza nikomu grozić.

Niezależnie od oceny faktów, rezultatem przyjętego przez szwedzki parlament aktu prawnego, napięcie w Europie oficjalnie weszło na wyższy poziom.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A Big White Brader zaciera łapki i liczy, ile to się zarobi na nowych czołgach czy samolotach. Bo wszystko przez tych wrednych Ruskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Są ostateczne wyniki niemieckich wyborów. Olaf Scholz stworzy rząd?

Są już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Odejście kanclerz …