Postulat zmniejszenia dnia pracy do 6 godzin dziennie postawiła jako pierwsza w latach 30. Międzynarodówka Socjalistyczna. Dziś w Szwecji nie jest to odległa utopia. Szwedzi wychodzą z założenia, że pracownicy zadowoleni to pracownicy wierni firmie i twórczy.

Szwecja jest za 6-godzinnym dniem pracy.
Szwecja jest za 6-godzinnym dniem pracy.

Od 13 lat w Centrum Serwisowym Toyoty na zachodnim wybrzeżu kraju obowiązuje 6 godzinny dzień pracy Jak powiedział w wywiadzie dla „Guardiana” Martin Banck dyrektor zarządzający Centrum, „pracownicy czują się lepiej, zmniejszyła się fluktuacja kadr i łatwiej jest nam rekrutować nowych ludzi. Szybciej docieramy do pracy, efektywniej wykorzystujemy maszyny i zmniejszyły się koszty kapitałowe- wszyscy są szczęśliwi. Zyski wzrosły o 25 proc.”

Wprowadzony w lutym 2015 r. na okres dwóch lat, 6-godzinny dzień pracy dla 80 pielęgniarek w domu opieki Svartedalens w Goteborgu, jest bacznie obserwowany przez radnych miasta. „Pod lupą” znalazły się koszty zatrudnienia dodatkowego personelu oraz sprawdzenie ,czy polepszyła się opieka nad pacjentem i zwiększyło morale pracowników. – Jak na razie jest zbyt wcześnie aby formułować konkluzje, ale pielęgniarki pracujące krócej, są rzadziej nieobecne z powodu choroby i są mniej zestresowane – mówi Bengt Lorensson konsultant Rady Miasta.

W ciągu 2015 roku, wzorując się na Svartedalens, coraz więcej szwedzkich firm, prywatnych i publicznych, wprowadziło lub testuje 6-godzinny dzień pracy. Tak jest np. w dwóch oddziałach szpitala w Umei (północna Szwecja) i oddziale chirurgicznym szpitala klinicznego w Goteborgu.

Szczególnie mocno zalety krótszego dnia pracy chwalą sobie firmy z sektora kreatywnego np. informatyczne. Linus Feldt, szef firmy Filimundus, zajmującej się oprogramowaniem komputerowym tłumaczy: – Skupić się na jednym zadaniu przez 8 godzin dziennie, to wielkie wyzwanie. W celu sprostania mu, ludzie przerywają pracę i wykonują czynności nie związane z pracą, by uczynić dzień znośniejszym. Jednocześnie trudniej jest wtedy zarządzać prywatnym czasem poza pracą. Chcemy, by nasi pracownicy spędzali więcej czasu z rodziną, uczyli się nowych rzeczy, czy ćwiczyli więcej.”

Zmiany godzin pracy dokonują się dobrowolnie, ale też szwedzkie prawo pracy jest bardzo przyjazne pracownikom, oferując nie tylko 25-dniowe płatne urlopy wypoczynkowe, ale także 480-dniowy płatny urlop wychowawczy dla rodziców.

W Szwecji jedynie 1proc. zatrudnionych pracuje więcej niż 50 godzin tygodniowo, co jest najniższym wskaźnikiem wśród krajów OECD, gdzie średnio około 13 proc. pracowników pracuje w tak wysokim wymiarze czasu. Większość szwedzkich biur jest pusta już po godzinie 17.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

„Ludzie są skrajnie wyczerpani, przemoczeni, w poszarpanych ubraniach i butach. Straż Graniczna wywozi ich nie wiadomo gdzie”

-Spotykamy ludzi w tragicznym stanie, w takim, że ratownicy chcą wszystkich zabierać od ra…