Precedensowa sprawa sądowa w Szwecji. Bojownik antyasadowskiej opozycji został skazany na dożywocie za zbrodnię wojenną – zamordowanie siedmiu wziętych do niewoli żołnierzy armii syryjskiej.

Bojownicy jednej z grup militarnych, biorącej udział w konflikcie syryjskim / wikipedia commons

Hajsam Umar Sachanh w 2013 r. dotarł do Szwecji i zdołał tam uzyskać azyl. Jednak w tym samym roku okazało się, że nie był bynajmniej niewinną ofiarą tragicznej wojny domowej ani spokojnym uczestnikiem nieuzbrojonych demonstracji przeciwko rządowi Baszszara al-Asada. Do szwedzkiej prokuratury trafiły zdjęcia, na których mężczyzna walczy w szeregach mało znanej, już wchłoniętej przez większe zgrupowania antyrządowe grupy Firkat Sulajman al-Mukatila. A właściwie nie tyle walczy, co z zimną krwią zabija wziętych do niewoli żołnierzy armii syryjskiej. Wydarzenie to miało miejsce w prowincji Idlib rok wcześniej.

Hajsam Umar Sachanh twierdził, że nie zastrzelił siedmiu mężczyzn, chociaż przyznał, że wykonując rozkazy mógł przyłączyć się do działań, które spełniają definicję zbrodni wojennej. Utrzymywał jednak, że siedmiu syryjskich żołnierzy skazał na śmierć „legalny sąd” rebeliantów. Sąd w Sztokholmie nie przyjął tych tłumaczeń. W pierwszej kolejności stwierdził, że mężczyzna faktycznie zabił siedmiu Syryjczyków, a po analizie kontekstu wydarzeń zakwalifikował tę zbrodnię nie jako zwykłe zabójstwo, ale jako „poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego”. Sędzia Tomas Zander, odczytując orzeczenie wyroku powiedział, że wzięci do niewoli żołnierze zginęli zaledwie dwa dni później, co wyklucza możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania przed legalnym sądem w ich sprawie. Sąd zastanawiał się również, czy strona konfliktu zbrojnego niebędąca państwem może w ogóle powoływać do życia własne organy wymiaru sprawiedliwości i utrzymywać, że gwarantują one prawo i porządek.

Obrońcy oskarżonego zapowiadają apelację.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo ogłosił przeznaczenie 24 mln dolarów na jadłodajnie dla ubogich

Prezydent Peru zapowiedział w środę, że rząd dofinansuje kwotą 99 mln soli (ok. 24 mln USD…