Minister ds. europejskich w rządzie PiS, Konrad Szymański, stwierdził, że warunki relokacji uchodźców, na które przystała poprzedniczka Beaty Szydło, są nie do spełnienia.

flickr.com/Takver
flickr.com/Takver

– Mechanizm relokacji w UE jest systemem toksycznym, wprowadzającym bardzo duże napięcia wewnętrzne – mówił Szymański po świętach w TVN24. – Zapłaciliśmy bardzo dużą cenę polityczną, a ten mechanizm wcale nie rozwiązuje problemu migracji, nawet gdyby udało się relokować wszystkie 160 tys. osób.

Ewa Kopacz pod koniec swojej kadencji na jednym z wyjątkowych szczytów UE zobowiązała Polskę do przyjęcia około 7 tys. uchodźców w ciągu 2 lat. Mimo że nie wydaje się to kwotą dużą, nowy rząd już usiłuje negować, a przynajmniej odwlec w czasie skutki tej deklaracji. Pierwsze grupy uchodźców miały trafić do Polski na początku 2016 roku. Miały być to grupy relokowane z Włoch i Grecji oraz przesiedleńcy z Libanu. Nie wiadomo jednak, kiedy przekroczą polską granicę.

Szymański pomstuje na wcześniejsze ustalenia poczynione przez Ewę Kopacz: – To decyzja, którą krytykowaliśmy i życie pokazało, że nie jest ona sensowna, bo nikt w UE nie jest w stanie się z niej wywiązać.

Jak na razie w 2015 r. status uchodźcy otrzymały w Polsce 364 osoby, pochodzące głównie z Syrii. W sumie złożono około 11 tys. wniosków – przodowali Rosjanie narodowości czeczeńskiej, Ukraińcy, Gruzini. Na kolejnych miejscach znalazły się Tadżykistan i Syria. W Polsce ponad 50 proc. ubiegających się o status uchodźcy to kobiety. To największy odsetek w Europie.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…