Długo nie potrwała radość z odwołania Jana Szyszki. Czeka nas powtórka z rozrywki – Henryk Kowalczyk właśnie podpisał plan wycinki w reliktowej Puszczy Karpackiej, przygotowany oczywiście przez Lasy Państwowe.

Kowalczyk podpisał Plan Urządzania Lasu po cichu, dzień przed Wielkanocą – całkowicie lekceważąc opinię ekologów ze strony społecznej. Jak podaje na swojej stronie WWF, wycinka na wielką skalę ma się odbyć „na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Na lata 2017-2026 zaplanowano wycięcie i wywiezienie z Nadleśnictwa Bircza (27 634 ha pow. leśnej) 1 464 554 m3 drewna, czyli ponad 36 tysięcy

40-tonowych ciężarówek”. W tym roku zgodnie z planami podpisanymi przez ministra, wytnie się też drzewa na obszarze planowanego rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka.

Ekolodzy alarmują: po Puszczy Białowieskiej jest to ostatnie tak unikatowe miejsce w Polsce, gdzie pozostał jeszcze duży obszar puszczy reliktowej. Dlatego też skierowali do ministerstwa petycję o utworzenie w tym miejscu parku narodowego. Podpisało ją 130 tysięcy osób – ale minister właśnie pokazał, że ma inne plany i zamiast chronić ten obszar, wpuści tam harwestery. Utworzenie Turnickiego Parku Narodowego nie jest pomysłem nowym – plany takie rozpoczęły się już w 1993. Jeżeli Kowalczyk potnie na kawałeczki drzewa z Puszczy Karpackiej, park ten nigdy nie powstanie.

„Realizacja Planu Urządzania Lasu, podpisanego właśnie przez Ministra Środowiska, oznacza, że pod piłami drwali padną wiekowe jodły, buki i jawory. Doprowadzi to do zniszczenia najcenniejszych miejsc, które park narodowy miałby chronić. Podjęta decyzja motywowana jest wyłącznie chęcią zwiększenia zysków Lasów Państwowych z wycinki drzew i zaspokojeniem lokalnych grup interesów. Wyrok na Puszczę Karpacką może oznaczać przekreślenie szans regionu na rozwój związany z utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego” – piszą działacze WWF. – „Zaplanowana intensywność cięć (5 m3/ha) jest nawet wyższa niż ta, która miała ostatnio miejsce w Puszczy Białowieskiej. Przy takim tempie wycinki po 10 latach nie będzie już czego chronić”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety zareagowały błyskawicznie. Tysiące osób na demonstracjach. „Wolność wyboru zamiast terroru”

Rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko drakońskiemu wyrokowi Trybunału Przyłębski…