Jeszcze niedawno głosowali przeciwko prawu do aborcji, teraz udają zwolenników praw kobiet. Festiwal hipokryzji w wykonaniu kiepskich aktorów, czyli konwencja przedwyborcza Platformy Obywatelskiej wywołała lawinę komentarzy w social mediach.

Wydarzenie miało być pokazem siły Koalicji Obywatelskiej, tymczasem tuż przed konwencją okazało się, że przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ogłosiła, że jej partia nie weźmie udziału w evencie.  – Dostałam zaproszenie, ale my w tym nie uczestniczymy, nie jesteśmy organizatorem. To jest konwencja Platformy, nie Koalicji Obywatelskiej – powiedziała Lubnauer.

Schetynie został więc już tylko jeden sojusznik – Barbara Nowacka, pełniąca rolę „lewego skrzydła” Na dzisiejszej konwencji miała uwiarygodnić prokobiecy i postępowy wizerunek formacji.

– Sto lat temu miały miejsce pierwsze wybory w niepodległej Polsce, wyjątkowo ważne z perspektywy kobiet, które po raz pierwszy mogły głosować i być wybrane – powiedziała Nowacka. – Stąd spotykamy się dzisiaj, by dalej mówić o wielkim marzeniu Polek i Polaków: o państwie równości. Wiemy nawet z ostatnich lat jak łatwo można demokrację, solidarność, prawa i wolności utracić, jak łatwo te wolności mogą być podstępem odebrane – dodała.

W przemówieniu Schetyny znalazły się nawiązania do zamordowanego prezydenta Gdańska.

– Tęsknimy za nim jako przyjacielem, człowiekiem, samorządowcem. Zbrodnia, którą cała Polska na własne oczy, wywołała wśród nas szok i przerażenie. Wszyscy czujemy, że po tym, co się stało, już nic nie będzie takie same – zaznaczył Grzegorz Schetyna. – Z całą pewnością można powiedzieć, że zabójstwo prezydenta Gdańska stanie się cezurą w nowej historii Polski. Tylko trzeba zapytać, co ta cezura będzie wyznaczać, co będzie dalej? Czy umiemy to dzisiaj przewidzieć? To, co się stanie, w którą stronę pójdzie historia, zależy od nas i od tego, co będziemy potrafić z tym zrobić – dodał lider PO.

Schetyna, szef partii, która dokładnie rok temu doprowadziła do odrzucenia projektu „Ratujmy Kobiety” już w pierwszym czytaniu, w sobotę rzucał hasłami na rzecz emancypacji. – Jeśli chcemy stworzyć coś trwałego i dobrego, musimy zrobić to razem. Kobiety i mężczyźni. Absolutnie na równych prawach. Prawa kobiet muszą stać się oczywistą codziennością. Bo co to za wspólnota, w której ktoś nie jest chroniony przed przemocą? Co to za wspólnota, w której ofiara gwałtu nie znajduje wsparcia? Co to za wspólnota, w której pensja nie zależy wyłącznie od umiejętności i zasług? Co to za wspólnota, w której połowa z nas nie może się rozwijać i wykorzystywać swoich talentów? To się musi zmienić. Zmienimy to dla dobra nas wszystkich – mówił Grzegorz Schetyna. W kontekście tej wypowiedzi warto pamiętać, że jeszcze niedawno Schetyna wyrażał się z pogardą o światopoglądzie swojej sojuszniczki. – Nie poprzemy pomysłów aborcyjnych Nowackiej – mówił we wrześniu szef PO w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem w Onecie.

paypal

Schetyna domagał się również delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej. – Nie będzie ślepej zemsty, ale to nie oznacza bezkarności. Odrzucając nienawiść i zemstę zbudujemy nowy dom – powiedział lider PO, a jego słowom przysłuchiwał się bliski sojusznik – Roman Giertych, który w 1990 roku Młodzież Wszechpolską reaktywował i odbudowywał przez kolejną dekadę struktury tej ekstremistycznej organizacji.

Nie popisała się również Ewa Kopacz, które skrytykowała przeciwników aborcji, jednak była to krytyka niemerytoryczna, a nosząca znamiona mowy nienawiści. – Tym wszystkim, którzy próbują nas pozbawić możliwości osobistego wyboru i równego traktowania, mówimy jedno: jesteście śmiesznie nieaktualni, czuć od was naftaliną. Nauczcie się wreszcie żyć w społeczeństwie równych kobiet i mężczyzn, nauczcie się żyć w Europie – stwierdziła Kopacz, sugerując, że kojarzona z garderobą osób starszych substancja może służyć jako obelga.

Wypowiedzi dygnitarzy polskiego liberalizmu wzbudziły zniesmaczenie. Katarzyna Ueberhan, działaczka na rzecz praw kobiet przypomniała, że Ewa Kopacz była jedną z tych polityczek, które ostentacyjnie zignorowały protest przeciwko odrzuceniu ustawy „Ratujmy Kobiety” w styczniu 2018.

Szczególnie bolesne dla platformerskich polityków będą zapewne słowa Hanny Marii Zagulskiej, działaczki ruchu Roberta Biedronia z północnej Wielkopolski. – Ta konwencja to dla mnie pokaz politycznej amnezji. Dobrze pamiętam, jak w ostatnich latach traktowano nasze prawa, a publiczna dyskusja o parytetach, połowie władzy i pełni praw były marginalizowane. Schetyna, ani Kopacz, Nowacka, Trzaskowski tego, jak słychać nie pamiętają – napisała Zagulska na Twitterze.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Żadna kompromitacja, hipokryzja czy amnezja. Po prostu konsekwentnie realizują swoje własne interesy. Nic zatem dziwnego, że ekstremistycznie libertariańska, najbardziej prawicowa w dziejach III RP partia utrzymuje stan, w którym prawo do aborcji jest obarczone cenzusem majątkowym.

  2. I nic się nie zmieniło. A spodziewaliście się czegoś innego po konserwatywno-liberalno-chrześcijańskiej partyjce?
    LITOŚCI!!!
    Platformersy cichcem robią to o czym PiS głośno krzyczy i… zwykle nie robi nic, lub metodami obstrukcji sejmowej ,,uwala” zbyt konfliktowy projekt. (Tak było z trzema wcześniejszymi próbami zaostrzenia ustawy aborcyjnej) weszły pod obrady sejmu i albo uwalono je w pierwszym czytaniu, albo w komisjach.
    Przy wyczynach (na szczęście jedynie oratorskich od lat paru) popleczników Grzesia ludzie prezesa zaczynają się jawić jako ,,prawie nowocześni”, w odróżnieniu od Nowoczesnej Lubnauer.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Mężczyzna skazany na pół roku więzienia za zakup tabletek wczesnoporonnych dla swojej partnerki

Wczoraj Sąd Rejonowy w Koninie skazał 35 letniego Roberta L. za pomoc w przerwaniu ciąży. …