Amerykańskie media obiegło  zdjęcie, na którym dwaj biali policjanci z Chicago z radosną miną upokarzają zatrzymanego Afroamerykanina, upozowanego na łowieckie trofeum.

stag

Funkcjonariusze Timothy McDermott i Jerome Finnigan służyli w Sekcji Operacji Specjalnych (Special Operations Section – SOS) chicagowskiej policji. Sekcja została rozwiązana w atmosferze skandalu, którego jednym z bohaterów był Finnigan – w 2011 roku skazany na 12 lat więzienia za przewodzenie nielegalnej grupie policjantów, dopuszczającej się napadów i wymuszeń. Zdjęcie z polaroidu wypłynęło w trakcie procesu i – dwa lata później – stało się powodem wyrzucenia z pracy także drugiego uwidocznionego na nim policjanta, McDermotta. Co ciekawe, głosowanie w tej sprawie radzie policyjnej – organie samorządowym, nadzorującym chicagowską policję – zostało rozstrzygnięte jednym głosem, stosunkiem 5:4. Czterech członków rady uznało, że wystarczającą karą dla stróża prawa traktującego czarnoskórego obywatela USA jak pokot z polowania będzie zawieszenie.

W tym tygodniu sędzia Thomas Allen, orzekający w procesie apelacyjnym Finnigana, postanowił upublicznić zdjęcie – mimo, iż zarówno adwokat funkcjonariusza jak i prawnicy policji oprotestowali tę decyzję, motywując swój protest troską o ochronę prywatności anonimowej ofiary policyjnych swawoli. Widoczny na zdjęciu, przyozdobiony rogami Afroamerykanin został, zgodnie z zeznaniami Finnigana, zatrzymany za posiadanie 10 działek marihuany. Jego tożsamość nie jest znana, ponieważ po uwiecznionej na zdjęciu zabawie funkcjonariusze postanowili go wypuścić, nie sporządzając protokołu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…