Właśnie odbył się coroczny targ koni w Skaryszewie, który cieszy się jak najgorszą opinią. Kontrole, po raz kolejny, chowają głowę w piasek i udają, że nie ma problemu.

Typowy rzeźnicki samochód rzekomego "miłośnika" koni na targach w Skaryszewie. Fot. faceboook.com/ Viva! Interwencje
Typowy rzeźnicki samochód rzekomego „miłośnika” koni na targach w Skaryszewie. Fot. faceboook.com/ Viva! Interwencje

Organizacje prozwierzęce od dawna zwracają uwagę na okropne warunki, panujące na targu. Trafiają tam konie i kuce, które albo były hodowane włącznie po to, by trafić do rzeźni, albo już nie nadają się do pracy i nie opłaca się ich utrzymywać w stadninach czy stajniach. Zamiast na emeryturę, trafiają do ciężarówki, skąd prostą drogą jadą do rzeźni. Zwierzęta są bite, nie mają dostępu do wody, są stłoczone, przerażone, często ranne, a nadzór targów nie widzi w tym nic niepokojącego. Co więcej, wbrew prawu, handel odbywa się także poza granicami targu, gdzie „wystawcy” pozwalają sobie na jeszcze więcej. Weterynarze przebywający na miejscu, tradycyjnie już, nie reagują na skargi.

Rażące zaniedbanie, znęcanie się, dodatkowy stres – targ to koszmar dla zwierząt, Konie muszą dużo wycierpieć w Skaryszewie zanim udadzą się w ostatnią drogę. Niektóre z nich pojadą w wielogodzinne trasy, np. do ubojni w Rumunii. Patrol interwencyjny Fundacji „Viva!” wynotował wiele naruszeń obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt, m.in. brak zapewnienia wystarczającego nadzoru służb porządkowych, brak dostępu do wody, zbyt krótkie uwiązywanie zwierząt, częsty brak rampy załadunkowej, zbyt duże zagęszczenie zwierząt w stosunku do powierzchni placu, spożywanie alkoholu na terenie targów, bicie i agresywne zachowania wobec zwierząt.

Nie jest to oczywiście jedyny tego typu targ w Polsce, nie jest pewnie też najgorszy ze wszystkich. Faktem pozostaje jednak, że weterynarze i instytucje, które mają obowiązek dbać o przebywające na targach zwierzęta, nie reagują. Nie mogą też tłumaczyć się nieznajomością prawa. Póki jednak będą przymykać oczy, to ten i jemu podobne targi nadal będą działać w najlepsze. Podpisz tutaj petycję o zamknięcie. targów.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Awers: Jak traktujesz zwierzęta, tak samo traktujesz ludzi! Rewers: Większość gatunku ludzkiego jest gorsza od zwierząt! Wstyd mi za nich!
  Pmiętajcie zwyrodnialcy: „Kij ma dwa końce”
  Ku przestrodze!

 2. kto napisał te pierdoły, jakiś salonowy obrońca zwierząt? Od lat jeżdżę na skaryszewskie „wstępy” – bo tak zgodnie z kilkusetletnią tradycją nazywa się ta impreza. Kiedyś, faktycznie, było fatalnie; teraz jest znaczna poprawa i niewiele z tego,co napisano powyżej zgadza się z rzeczywistością A poza tym swojsko, ludowo, jarmarcznie. Jak ktoś woli sushi niż golonkę to niech tam nie jedzie.

  1. Jak to kto? Przewiń sobie na dół strony – tam stoi jak byk (sorry byk) -strona startowa polskiej lewicy. Naprawdę :) , polska lewica walczy teraz o emeryturę (i inne prawa) dla koni a nie o emeryturę (i inne prawa) dla robotników.

  2. prawackie kurwy, nie znacie litości ni współczucia, tak dla ludzi jak i dla zwierząt

  3. @dfsgbh Jesteś zboczeńcem? Ja tylko tłumaczę czym się teraz zajmuje polska lewica .

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd bardzo wyrozumiały dla kamienicznika. Skazany za próbę oszustwa nie pójdzie do więzienia

Josef Lew, „rzutki biznesmen” robiący interes na poznańskich nieruchomościach,…