W najbliższy piątek Kampania Przeciw Homofobii przeprowadzi zajęcia w dokładnie 211 szkołach. Akcja zostanie przeprowadzona już po raz trzeci. W tym roku KPH dotrze do rekordowej liczby szkół – co więcej, są to placówki, które dobrowolnie zgłosiły się do udziału w inicjatywie!
„Szkoły, które zdecydowały się zorganizować Tęczowy Piątek dostały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. Scenariusz Tęczowego Piątku wymyślą same” – podają organizatorzy. „Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich” – możemy przeczytać na stronie KPH.
Natomiast ambasadorka kampanii Joanna Skonieczna mówi: – Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć .
Jak tłumaczą przedstawicie KPH w Polsce 1 na 20 osób to osoba LGBTQ. Dane, którymi dysponują, nie pochodzą jednak ze spisu powszechnego (nie zadaje się tam pytań o orientację seksualną), lecz z niemieckich badań bądź raportu „Rodziny z wyboru w Polsce”, wydanego przez PWN w 2017 roku. Dane w nich zawarte wskazują, że około 5 proc. polskiego społeczeństwa to osoby nieheteronormatywne, jednak realnie liczba ta może być dużo wyższa.
26 października na budynkach 211 szkół zawisną tęczowe flagi. Do udziału w akcji KPH placówkę mogli zgłaszać sami uczniowie, nauczyciele bądź rodzice. Scenariusze lekcji zostaną opracowane bezpośrednio przez nauczycieli i wychowawców. KPH przekazało szkołom pomocnicze broszury edukacyjne: „My rodzice. Pytania i odpowiedzi rodziców lesbijek, gejów i osób biseksualnych”, „Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT”, oraz „Młodzież LGBTQ w mojej szkole możesz na mnie liczyć! Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek”.
– Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem – miejscem, do którego będą chodzić z przyjemnością i w pełni się realizować. Niestety obecnie często jest koszmarem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH aż 70 proc. LGBTQ doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadku doszło do niej właśnie w szkole – mówią organizatorzy.