Trwają akcje protestacyjne irańskich kobiet przeciwko zakrywaniu głowy. Na ulice Teheranu bez hidżabu wyszło ich 29. Wszystkie zostały zatrzymane przez policję obyczajową.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zatrzymań, informację tę podała dziś rano agencja AFP. „Funkcjonariusze zatrzymali 29 osób, które zakłócały porządek społeczny” – napisała teherańska policja w komunikacie prasowym.

Demonstracja niezależności w ostatnich dniach odbywa się również w mediach społecznościowych. Irańskie kobiety, głównie te z większych miast, robią sobie zdjęcie z odsłoniętymi włosami oraz hidżabem na znak protestu powieszonym na kiju.

Na przełomie roku aresztowano Widę Mowahed, która stała się symbolem kobiecej walki o prawo do ubierania się Iranek tak, jak chcą (internet obiegło jej zdjęcie stojacej na transformatorze energetycznym). Wprawdzie 31-latkę po miesięcznym przetrzymaniu w areszcie wypuszczono na wolność, a jej prawniczka wyrażała nadzieję, iż nie będzie dalszego postępowania przed sądem – ale w styczniu do aresztu trafiły już kolejne dziewczyny (o ich zatrzymaniu pisaliśmy tutaj). Nie powstrzymuje to Iranek przed fotografowaniem się na Facebooku i Twitterze bez hidżabów.

Ajatollahowie zapowiadali ustępstwa w sprawie kobiecych strojów, ale okazało się, że na razie na etapie deklaracji się skończyło. Organy ścigania nadal wymierzają kary za obrazę moralności. Nie chcę odstąpić od obowiązku noszenia luźnego stroju zakrywającego ciało i połączonego u góry z hidżabem.

Prokurator generalny Iranu Mohammad Dżafar Montazeri powiedział, że „kwestionowanie obowiązku zasłaniania włosów przez niektóre kobiety jest dziecinne”. – To nieznacząca afera, w której nie ma nic niepokojącego – starał się uspokajać nastroje, jednocześnie jednak sugerując, że protesty Iranek mogą być inspirowane z zagranicy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…