Ponad dwa tysiące pracowników sieci Tesco straci zatrudnienie. Powód? Sieć zamierza zmienić strategię biznesową w Polsce, a to oznacza sprzedaż ośmiu dużych hipermarketów i przekształcanie kolejnych placówek na tzw. hipermarkety kompaktowe.

Sklepy Tesco po zmianach będą zajmować mniejszą powierzchnię, oferować bardziej ograniczony asortyment, a więc także zatrudniać mniej pracowników. Osiem wielkich marketów należących do marki, m.in. w Tychach, Żarach i Rzeszowie, obecnie jest w trakcie sprzedaży.

Działający w Tesco związkowcy z „Solidarności” informują na Facebooku o tym, że zamknięcie czeka również dwa mniejsze sklepy. Chodzi o punkty w Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Gdyni, Piastowie oraz jeden ze sklepów Tesco w Warszawie.

Firma zapewnia, że osoby objęte zwolnieniami grupowymi, jeśli były dobrymi pracownikami, otrzymają nowe propozycje zatrudnienia, na innym stanowisku. Kluczowe jest jednak sformułowanie „w miarę możliwości” – nie ma raczej wątpliwości, że część pracownic i pracowników czeka bezrobocie. W ostatnich miesiącach Tesco zamykało już sklepy, m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Lublinie, Krakowie i Gdańsku.

1 sierpnia związkowcy poinformowali o otrzymaniu pisma o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

– Zmiany te są częścią naszej pracy na rzecz poprawy konkurencyjności biznesu w Polsce i kontynuacją wcześniejszych pozytywnych doświadczeń z dopasowywaniem asortymentu i zmniejszaniem powierzchni największych hipermarketów. Najbliższe tygodnie to dla nas okres pełen wyzwań, wierzę jednak, iż nasi klienci docenią tę zmianę – powiedział w Radiu ZET Martin Behan, dyrektor Tesco Polska.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zakładać kooperatywy spożywców! Wtedy sieci marketowe będą mogły się zwinąć i nikomu to nie zaszkodzi. Takie jest rozwiązanie problemu. Wewnątrz paradygmatu kapitalistycznego będą takie absurdy jak pisze Nikt (wyzyskiwany protestuje i broni miejsca swojego wyzysku).

  2. To dobrze, że imperialistyczna sieć się likwiduje, czy dobrze, że miejscowa siła robocza protestuje przeciw jej likwidacji?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety zareagowały błyskawicznie. Tysiące osób na demonstracjach. „Wolność wyboru zamiast terroru”

Rozpoczęła się kolejna fala protestów przeciwko drakońskiemu wyrokowi Trybunału Przyłębski…