Zespół Economist Intelligence Unit (jednostka badawcza związana z tygodnikiem „The Economist”) co roku przygotowuje podsumowujący ranking światowych demokracji. Polska za 2017 otrzymała niskie noty. Plasuje się na 53. miejscu. Pocieszające jest tylko to, że standardy praworządności i przestrzegania praw obywatelskich pogarszają się na całym świecie, nie tylko nad Wisłą.

Niestety zupełnie nie jest pocieszające, iż autorzy raportu uznali, że sytuacja Polaków warta jest odnotowania w specjalnej ramce: „Polska kontynuuje realizację planu antyliberalnych reform”.
Zajmujemy 53. miejsce w światowym rankingu na równi z Kolumbią. Wyprzedziły nas standardowo kraje zachodnioeuropejskie, ale także m.in. Trynidad i Tobago, Słowacja, Czechy, Bułgaria, RPA, Panama – co powinno dać rządzącym do myślenia.

Zespół badawczy ocenia stan demokracji na podstawie następujących kryteriów: proces wyborczy i pluralizm, swobody obywatelskie, funkcjonowanie rządu, udział obywateli w procesach politycznych, kultura polityczna.

Najgorzej wypadamy oczywiście w tym ostatnim, ale również słabo u nas z funkcjonowaniem rządu i udziałem obywateli w procesie rządzenia – uznali Brytyjczycy.

Zostaliśmy uznani za „niedoskonałą demokrację”, czyli w wielkim skrócie 2/4. Do „systemu autorytarnego” jeszcze trochę nam brakuje, ale jesteśmy już na granicy „trójki” czyli systemu hybrydowego.

Co ciekawe, w tej samej grupie są od roku już Stany Zjednoczone pod rządami Donalda Trumpa. Najgorsze standardy prezentują kraje azjatyckie, ale również i Australia spadła w rankingu znacząco (bardzo zaszkodziły jej perturbacje wokół obozów przejściowych dla uchodźców).

W skali globalnej raport również bynajmniej nie napawa optymizmem: „około 1/3 światowej populacji żyje pod panowaniem rządów autorytarnych”. Prócz tego „prawie połowa światowej populacji (49.3 procent) mieszka w kraju, gdzie panuje jakiegoś rodzaju demokracji, ale tylko 4,5 proc. żyje w „pełnej demokracji” (w 2015 roku było to 8.9 procenta)”.

Brytyjczycy zwracają uwagę, że absolutnie we wszystkich regionach świata rozpoczęły się problemy z poszanowaniem wolności słowa. Podkreślają też, że obywatele badanych państw w większości deklarują, że popierają demokrację, ale są rozczarowani jej funkcjonowaniem w praktyce, stąd większe poparcie dla rządów silnej ręki.

„The Economist” nie zostawia suchej nitki na rządzie PiS. O konflikcie z Komisją Europejską pisze, że jest to „ilustracja rosnącej przepaści między unijnymi liderami liberalnych, kosmopolitycznych wartości, a krajami Europy Wschodniej, które kładą nacisk na państwo narodowe, historię i tradycję jako podstawę bardziej konserwatywnych wartości. Zamiast ustąpić, tylko wzmocnił swoje bezkompromisowe stanowisko. Jarosław Kaczyński wierzy, że jego misją jest reforma instytucjonalna w Polsce, która nadal jest ofiarą komunistycznego „układu”. To przedstawiciele tego układu, zdaniem Kaczyńskiego, zwrócili się do Unii Europejskiej w celu zachowania swojego statusu jako elity i osłabienia suwerenności narodowej. (…) „Partia rządząca używa swojego konfliktu z Unią Europejską w celu skonsolidowania swojego konserwatywno-nacjonalistycznego elektoratu”.

W raporcie napiętnowano upolitycznienie sądownictwa, wycinkę Puszczy Białowieskiej, lekceważenie praw kobiet, a także rasizm zaprezentowany światu na Marszu Niepodległości.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przysłowie ludowe mówi: „Z przodu łata, z tyłu łata, to jest właśnie demokrata”.

  2. no to już po Puszczy Białowieskiej! zjedzą ją korniki. Niemcy miały Las Bawarski, ale po wystąpieniach obrońców korników już go nie mają. został poświecony w ramach poprawności politycznej.

    1. I po to jest parkiem narodowym, a nie ogródkiem działkowym. Kornik w takim parku tez jest objęty ochroną.

  3. Ten indeks można równie dobrze nazwać indeksem ogłupiania ludzi. Im bardziej zielono tym łatwiej udaje się społeczeństwem manipulować. Bo teraz w zasadzie w żadnym kraju wybory nie odzwieciedlają tego co ludzie chcieliby uzyskać.

  4. „Australia spadła w rankingu znacząco (bardzo zaszkodziły jej perturbacje wokół obozów przejściowych dla uchodźców)”

    Co ma niewpuszczanie nielegalnych imigrantów do demokracji? Wie tylko The Economist…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…