Share Button

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że eksmisja bez zapewnienia lokalu zastępczego jest łamaniem praw człowieka – również wtedy, gdy postępowanie toczy się w trybie egzekucyjnym. Dotyczy to głównie mieszkań służbowych np. policyjnych.

– W skrócie chodzi o to, że żona policjanta (będąca w ciąży i z dzieckiem) nie wyląduje na bruku, jeśli policjant ją nagle opuści i zostawi w mieszkaniu służbowym – stwierdził Adam Bodnar. To na wniosek rzecznika z 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zajął się zapisami ustawy o  o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. – Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim osób zajmujących mieszkania policyjne bądź będące w dyspozycji innych formacji mundurowych oraz nieruchomości wywłaszczane pod realizację inwestycji o szczególnym znaczeniu dla państwa np. autostrad.

Zapisy, które zgłosił do zbadania rzecznik, mówią o tym, że można eksmitować z mieszkania służbowego bez koniecznego wyroku sądu – jedynie na podstawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego w trybie administracyjnym. TK podzielił argumentację RPO, że ustawa „nie zawiera regulacji gwarantujących minimalną ochronę przed bezdomnością osobom, które nie są w stanie we własnym zakresie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych” – a „eksmisje z lokali są jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności”.

Bodnar w swoim wniosku napisał, że problem „wyłonił się na tle skarg od policjantów, emerytów i rencistów policyjnych oraz od innych osób zajmujących lokale mieszkalne pozostające w dyspozycji organów Policji, którzy w listach kierowanych do Rzecznika wyrażali obawę, iż opróżnienie zajmowanych przez nich mieszkań zostanie przeprowadzone na bruk, czyli bez zapewnienia im jakiegokolwiek schronienia, nawet w tych przypadkach, gdy obowiązek opróżnienia lokalu dotyczy osób niepełnosprawnych, małoletnich, kobiet w ciąży, a więc również tych osób, które w sposób szczególny powinny być chronione przed bezdomnością”.

Orzeczenie sędziowie wydali jednogłośnie.

Share Button

3 komentarze

 1. Jacek Zychowicz/ wotan napisał:

  Wychodzi na to, ze TK zreformowany przez obecną większość parlamentarną jest bardziej prospołeczny niż poprzedni. Warto było bronić trybunału Rzeplińskiego?

  • sru napisał:

   poczekaj pierwsza jaskółka nie czyni wiosny

  • Skorpion13 napisał:

   Odnoszę podobne wrażenie.
   Oby nie było to chwilowe ,,skrzywienie” sędziów wywołane wichrem zmian (personalnych).

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*