Prawdopodobnie dziś nastąpi finał sezonu serialu pt. „Trybunał Konstytucyjny”, który oglądamy od kilku miesięcy.

siedziba TK, fot. wikimedia commons
siedziba TK / wikipedia commons

Wczorajszy, pierwszy dzień rozprawy zakończył się sentencją wypowiedzianą przez Prezesa TK, iż „Trybunał uznaje sprawę za ostatecznie wyjaśnioną”. Obrady trwały 9 godzin. Prof. Andrzej Rzepliński uznał, iż będzie orzekał o konstytucyjności nowelizacji „ustawy naprawczej” autorstwa PiS o TK wyłącznie na podstawie Ustawy Zasadniczej. Niezgodne z prawem byłoby bowiem, gdyby orzekał na podstawie ustawy, która sama jest przedmiotem obrad Trybunału.

Dziś o godz. 13.00 ma zapaść wyrok, tuż przed jego wydaniem Komitet Obrony Demokracji planuje demonstrację w obronie niezawisłości TK. W piątek oraz sobotę swoje stanowisko w tej sprawie przedstawić ma również Komisja Wenecka (wiadomo już, że nakazała wszystkim organom państwowym respektowanie wyroków sądu konstytucyjnego w Polsce).

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński w Radiu Nadzieja oświadczył wszem wobec, iż nie zamierza wprowadzić w życie zaleceń europejskiego organu. Uznał prezesa Rzeplińskiego za rebelianta, który rozwala program reform PiS. Beata Szydło jednocześnie zapowiedziała, iż niezależnie od tego, jakie zapadnie dziś orzeczenie, nie opublikuje go w Dzienniku Ustaw, ponieważ nie uważa obrad za legalne.

Głos w tej sprawie zabrał także Zbigniew Ziobro, twierdząc kategorycznie, iż sędziowie TK „nie mogą stać ponad prawem”. Obie strony powołują się na Konstytucję i deklarują, iż nie chcą jej łamać. Strajk.eu podziela stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który twierdzi, iż fakt, że Trybunał ma ograniczoną zdolność funkcjonowania, jest niedopuszczalna.

O 10.00 w Sejmie odbyła się konferencja prasowa posłów PiS, którzy twierdzą, iż projekt wyroku, który ma zapaść dziś, krąży już od dwóch tygodni po internecie i wgląd w niego mają posłowie Platformy Obywatelskiej. Samo opublikowanie projektu jest standardową procedurą prawną, zazwyczaj w treści oficjalnego orzeczenia umieszczane są ostatnie zmiany.

13.00 – Sędzia Andrzej Rzepliński ogłosił wyrok Trybunału Konstytucyjnego odnośnie do „ustawy naprawczej”: Trybunał zdecydował, iż nowelizacja częściowo (w poszczególnych punktach) narusza zasadę państwa prawa w zakresie kontroli konstytucyjności, sprawowanej przez TK, zasadę poprawnej legislacji oraz zasadę racjonalności ustawodawcy. W tym zakresie stoi w sprzeczności z Ustawą Zasadniczą. Oznacza to, iż sędziowie odmówili uznania nowelizacji za obowiązującą. Uznano, iż większość rozwiązań proponowanych przez PiS (m.in. zmiana zasad powoływania sędziów oraz składanie przez nich urzędu, wymagana większość głosów sędziowskich 2/3) – jest niekonstytucyjna i uniemożliwia Trybunałowi rzetelne sprawowanie swojej funkcji.

Spodziewamy się jednakże, że wyrok, który dziś zapadł, nie rozwiąże konfliktu konstytucyjnego w państwie. Zapowiedziała to premier, odmawiając publikacji orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Oglądając wczorajszy przekaz tvp info z obrad i komentarze w sprawie TK narzuciła mi się sytuacja w „polskim” sejmie w XVIII w co jak wiemy doprowadziło do targowicy, Rozbiorów i wymazanie Polski z map Świata.

  2. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania Peowców, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo Peowca niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby Kodziarze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To było dobre bo chamowało KOD w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo PO nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze na marszach KODu kwiczałem.

  3. To bylo do przewidzenia, wyrok TK w sprawie PIS-owskiej nowelizacji ustawy o TK, jest jasny, logiczny i jednoznaczny, nie jest tez zadnym zaskoczeniem, dlatego, ze sprawa byla od poczatku jednoznaczna. Kaczynski, Duda i PIS przeprowadzaja w Polsce zamach stanu, i daza do wprowadzenia dyktatury. Sparalizowanie TK jest bardzo waznym, ale nie jedynym krokiem w tym celu. PIS powoluje sie na ”wole narodu”. Jest to calkowicie bledny i klamliwy argument. PIS wygral wybory, dostal troche ponad 37% oddanych glosow, co daje okolo 19% mogacych glosowac Polakow.

    Nie jest ważne że Becia zapowiedziała , że nie opublikuje wyroku , wyrok opublikują gazety na całym świecie a pisiory będą się tłumaczyć jak mały Jasio czemu prawo i Konstytucję olewają , cieńko będzie z nimi.

    1. Ty peowsko kodowska kurwo. Takie jak ty buractwo też stwarza rzeczywistość i to bardzo brutalną, odwracanie oczu moralne, to utwierdzanie stanu. Unikanie nazywania tego plugastwa plugastwem, jest memłaniem rzeczywistości, czyli wiązaniem rąk żeby określić i rozbroć buraka, bo jest to szumowina bo pokazuje siebie jako szumowinę i nazywanie rzeczy po imieniu, to otwieranie okna w długo nie-otwieranym pomieszczeniu, niedługo się udusicie udając że nie ma zaduchu. Jak byście mieli za miekką osobowość by walnąć pięścią w stół….dosyć i kategorycznie smroda pisowskiego określić jakim łajnem jest w swoim zachowaniu. Walić kategorycznie, dulszczyzna to dulszczyzna, kołtun to kołtun, obłuda lana non stop z katolickiego pyska to obłuda….a nie jakieś pantalony językowe aby maluczkich nie ranić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …