Sędzia Andrzej Rzepliński postanowił, że Trybunał konstytucyjny rozpatrzy skargi konstytucyjne na nowelizację ustawy o TK. Skargi takie złożyła Platforma Obywatelska, jak również prezes Sądu Najwyższego.

siedziba TK, fot. flickr.com/Lukas Plewnia
siedziba TK, fot. flickr.com/Lukas Plewnia

Ustawa „naprawcza” PiS została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Na stronie internetowej Trybunału pojawiły się dwa zarządzenia prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego: w pierwszym zawiadamia, iż do TK wpłynęły skargi od posłów Platformy Obywatelskiej, a także od I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Te skargi zostały połączone w jedną „z uwagi na tożsamość przedmiotu wniosku”. Drugie zarządzenie ustanawia skład sędziowski Trybunału, który zajmie się rozpatrzeniem skarg. Będzie to 10 sędziów ze „starego składu:  Mirosław Granat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel i Marek Zubik. Sedzią sprawozdawcą ma być Stanisław Biernat, wiceprezes TK.

Partia rządząca mówi o próbie „anarchizacji” kraju w wykonaniu sędziego Rzeplińskiego. Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa stwierdziła, że „jeżeli sędziowie Trybunału nie zastosują się do nowelizacji przepisów o Trybunale Konstytucyjnym, to złamią prawo. To tak, jakbyśmy dziś, jako Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, nie mając takiego prawa, orzekali karę śmierci – bo uważamy, że jesteśmy suwerenem, że nam wszystko wolno”. Kempa udzieliła „dobrej rady” sędziom TK, aby złożyli mandat, jeżeli chcą uczestniczyć w procesie politycznym.

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, podobnie jak posłowie Platformy Obywatelskiej, domaga się, aby TK rozpatrzył konstytucyjność „ustawy naprawczej” PiS w składzie sprzed nowelizacji – na poprzednich zasadach, ponieważ łamie trójpodział władzy w Polsce „przez to, że tworząc instytucję publiczną w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie, naruszają zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zasadę racjonalności ustawodawcy”.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …