Saint-Jean_de_Braye_Mairie

Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła współprace z polską gminą Tuchów, która podjęła w zeszłym roku haniebną uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”.

Colette Martin-Chabbert, odpowiedzialna we francuskiej gminie za relacje międzynarodowe, powiedziała, że byli zaszokowani, że „miasto Tuchów głosowało za rezolucją, podobnie jak duża liczba gmin w południowo-wschodniej Polsce”. Zawieszenie relacji miedzy gminami zostało jednogłośnie przegłosowane 14 lutego na zgromadzeniu radnych gminy.

Francuskie media zwracają uwagę, że Tuchów jest jedną z 88 polskich gmin, które podjęły dyskryminacyjne akty prawne.

„Natychmiast zdaliśmy sobie sprawę z powagi tego stanowiska, mówiąc sobie, że historia, niestety, się powtarza. Jesteśmy w tej sytuacji, aby przypomnieć ją sobie w Loiret,[departament, w którym znajduje się gmina – przyp. red.] z pamięcią o trzech obozach internowania. W Jargeau byli Cyganie i homoseksualiści. Nie możemy zaakceptować faktu, że takie decyzje są podejmowane wbrew prawom człowieka ”- mówiła Colette Martin-Chabbert dla FranceInfo. Francuskie źródła szacują, że podczas II wojny światowej władze hitlerowskie wysłały do obozów koncentracyjnych od 5 000 do 15 000 homoseksualistów.

Warto podkreślić, że działania francuskiej gminy noszą charakter raczej ostrzegający niż ostateczny. Stosunki partnerskie zostały zawieszone, a nie zerwane i nie dotyczy to wymiany osobowej lub staży.

Decyzję swojej gminy z uznaniem przyjął Christophe Desportes-Guilloux, sekretarz gejowskiej i lesbijskiej grupy działania w Loiret (GAGL45). „Powiedzieliśmy: nie akceptujemy homofobii u nas i nie akceptujemy jej, gdy jest instytucjonalizowana w mieście partnerskim”.

Pytana o reakcje polskiej strony na wspomnianą rezolucję Colette Martin-Chabbert odpowiedziała, że ich partnerzy „nie zareagowali zbyt dobrze (…) Byli zaskoczeni, obrażeni naszym stanowiskiem, ponieważ nie skonsultowaliśmy się z nimi”. Urzędniczka dziwi się, co tu należało konsultować i uważa, że polscy partnerzy nie rozumieją, czemu to ich szokuje.

No właśnie, niczego nie rozumieją.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Co do artykułu: bardzo dobrze, nareszcie.
  Zastanawia mnie tylko dlaczego portal Strajk nie wprowadzi moderacji komentarzy, albo chociaż mozliwości komentowania tylko dla zalogowanych (osobną kwestią jest to, że niektorzy komentujacy powinni dostac stałego bana, i to na mac adres). Na niektorych portalach bez zalogowania w ogole nie widac komentarzy, co mnie prywatnie bardzo odpowiada.
  Szkoda, ze nie ma wtyczki do Firefoxa, ktora by calkowicie blokowala widocznosc komentarzy, w ogole na wszystkich stronach.

  1. Cieszę się, że nie jestem osamotniony w moich odczuciach.
   Natomiast jeszcze bardziej nie rozumiem „polityki” (czy może „filozofii”) Redakcji.

   Przyszło mi jeszcze jedno wytłumaczenie do głowy, a mianowicie iż Redakcja uważa komentarze za rodzaj szczepionki. Ale kiedyś prof. Szyszkowska uważała PiS (czy PC, bo już nie pamiętam) za rodzaj szczepionki. No i co z tego wylazło?

   Więc jeszcze raz: Shame on you, Redakcjo! Kак вам не стыдно, Radakcjo!

  2. Ad. Czytelnik
   Ty jesteś naprawdę tak głupi czy tylko udajesz? Marzy ci się kmiotku totalna cenzura i zamordyzm? Ja to przerabiałem w latach 80 latając z bibułą czy „chadzając” na manifestację gdzie można było dostać CIĘŻKI wpie.rdol od zomowców — wiesz kmiocie co to „ścieżka zdrowia” na komendzie? Chcesz kmiocie rozdawać „stałe bany” jak przed laty czynił to GUKPPiW z Mysiej 5 w Warszawie? Takie indywidua jak ty były bardzo zadowolone w PRL dostając gotową papkę propagandową np. w „Żołnierzu Wolności” i nie mieć możliwości odniesienia się do treści tam prezentowanych — „Szkoda, ze nie ma wtyczki do Firefoxa, ktora by calkowicie blokowala widocznosc komentarzy, w ogole na wszystkich stronach”….. Oj marzy ci się „wtyczka” cenzorze z bożej łaski, w tych marzeniach mógłbyś podać sobie rękę z co poniektórymi osobnikami z prawej strony sceny medialnej……………….
   Ad. Jacej
   Wymiana pogłądów czy prezentowanie odmiennych zdań nazywa się DYSKUSJĄ a nie szczepionką „doktorku” z bożej łaski, to raz.
   A „stydno” to powinno być tobie żeś zwolennikiem cenzury…………
   Aha, jakżeś taki poliglota to mam dla ciebie przesłanie: https://www.youtube.com/watch?v=smBpcUPdyCM

 2. Europa może i nie chce, za to portal strajk.eu jak najbardziej, sądząc po tolerowaniu homofobii w komentarzach. I nie mam tu na myśli li tylko tego artykułu.

  1. Sorry Tolku ale dla mnie seks uprawiany przez dwóch panów, dwie panie, pana z kozą, pani z pieskiem, transa z kołem od taczek itd. jest delikatnie mówiąc wielce nie smaczny i zakłóca moje poczucie estetyki.
   Z drugiej strony byłbym ostatnim który by im tego zabronił tylko błagam nie każcie mi się tym zachwycać ani uważać tego za normę, dawno temu postanowiłem zwalczyć w sobie „homofoba” oglądając filmiki z panami, paniami czy transów z nie wiem kim alem padł po dłuższej chwili i do dzisiaj nie mogę tego „odpatrzeć”.
   Każąc mi zachwycać się wszelkim towarzystwem spod znaku LGBTQWERTY przypominacie mi nauczyciela który kazał zachwycać się Słowackim niejakiemu Gałkiewiczowi — „Jak to Słowacki nie zachwyca Gałkiewicza skoro tysiąc razy powtarzałem Gałkiewiczowi, że zachwyca!!!!!”, mnie LGBTQWERTY nie zachwyca……….

  2. No ale ty chłopie masz z tym duży problem, nikt tak jak ty nie pruje się w tym temacie. Wystarczy że napomknąć coś o ludziach innej orientacji zaraz szajby dostajesz. To chyba jednak „Gałkiewicza zachwyca” , bo normalnym to po prostu wisi..

  3. Ad. Fago
   Masz rację, że normalnym „wisi” bo mnie też na widok LGBTQWERTY nie „staje”.
   Nim napiszesz, że to ja mam „hopla” na punkcie „waginosceptycznych” czy „prąciowątpiacych” to zlicz artykuły redaktorów tegoż portalu traktujących o „krzywdzie” towarzycha spod znaku LGBTQWERTY, zapewniam cię, że gdyby poświęcali tyle samo uwagi problemom NAPRAWDĘ trapiącym większość ludzi w tym kraju to lewica rządziła by niepodzielnie, średnio co drugi artykuł Wiśniowskiego, Nowaka czy Stanisławskiego jest o „kakaowych oczętach” i bidzie która ich prześladuje.

  4. @Tolek
   Wielokrotnie zwracałem uwagę Redakcji strajk.eu (mailami pod własnym nazwiskiem, także do Redaktora Naczelnego) na skandaliczne wpisy pod artykułami (antysemickie, homofobiczne, poniżające tradycje lewicowe, zoologicznie antykomunistyczne, fałszujące obraz PRL). I co? I nic.

   Albo -albo. Albo Redakcja nie zdaje sobie sprawy, jak takie komentarze wiszące pod artykułami (w większości rozsądnymi artykułami) wpływają na odbiór całości, albo – horribile dictu – się z nimi zgadza (Azef się przypomina). Bo tłumaczenia, że „nie ma mocy przerobowych” by wredne komentarze usuwać – są śmieszne. Proponowałem Redakcji np. rozwiązanie stosowane na lewica.pl. czyli komentarze nie bezpośrednio pod artykułami. Ale jak widać nawet to za dużo.

   Cóż. Szkoda wielka, że sami nie potrafimy zadbać o własne interesy.

  5. Ad. Jacej
   Podaj mądralo przykłady owych wpisów „antysemickie, homofobiczne, poniżające tradycje lewicowe, zoologicznie antykomunistyczne?????, fałszujące obraz PRL”, marzy ci się chłopaczyno dokładnie to samo co redaktorom z tzw. prawej strony czyli totalny zamordyzm i przede wszystkim CENZURA.
   Redakcja strajku wielokrotnie wieszała psy na postępowaniu żydów wobec Palestyńczyków — wg mądrali Jaceja to jawny antysemityzm, jeśli ja napiszę, że nie kupuję nachalnej propagandy różowego bractwa spod znaku LGBTQWERTY tom homofob, jeśli napiszę o „tradycjach” lewicowego terroru w XX w. to „poniżam” owe tradycje, co poeta Jacej miał na myśli pisząc o „antykomunistycznej zoologii” nie pojmuję a fałszować obrazu PRL nie potrzeba bo PRL był ze swej natury jedną wielką fałszywą ściemą w której dane mi było spędzić większą część życia.
   Gdybyś ty mądralo rządził w redakcji lub nie daj boże w Polsce to strach by się było bać, gdyby nie internauci którzy „sieją” lekki ferment to strony STRAJKU przypominały by „Żołnierza Wolności”, naucz się kmiotku marzący o totalnej inwigilacji i cenzurze, że tylko RÓŻNE punkty patrzenia na daną sytuację czy rzecz pchają ten świat ku postępowi, jednozdaniowe przytakiwanie towarzyszyło mi przez wiekszą część życia a nazywało się „wicie rozumicie towarzysze”…………
   Pozdrawiam kolegę cenzora.

  6. Mocno przesadzasz z tym PRL i jak cię ganiali, też lwia część swego życia spędziłem w tamtych czasach i twierdzę że grubo przesadzasz. Tak jak z tymi homo, tobie to nie wisi ty z tym walczysz, po co? Sam piszesz ze są ważniejsze sprawy, z boku to wygląda na jakąś nienawiść. Trudno dziwić się ze komuś na tym forum to się zwyczajnie nie podoba.

  7. Ad. Fago
   Jak było za PRL to było ale dobrze, że się skończyło, jestem jak najdalszy od bezrefleksyjnego ganienia wszystkiego co było za tzw. „komuny” ale ……. ale krzyż jej na drogę………
   Co do mojej „homofobii” — w tym naszym kochanym grajdołku mamy śmieciowy rynek pracy, głodowe pensje, niedoinwestowane usługi publiczne, smog, wykluczenie energetyczne, wykluczenie mieszkaniowe, głodne dzieci etc…. a tzw. lewica w kółko próbuje mnie przekonać, że największym problemem jest „cierpienie” wszelkiej maści LGBTQWERTY, cierpią niemiłosiernie bo nie mogą się żenić, adoptować dzieci oraz społeczeństwo jakoś nie chce zaakceptować ich wyuzdanych parad równości, bidule…………….
   Najpierw fizys a potem psyche droga „lewico”…………………….

 3. Nie ma dokładnych liczb, bo po samej wojnie nikt się ludźmi LGBT nie zainteresował, ale skazano na ciężkie pracę, które często kończyły się śmiercią, a także śmierć do 15000 osób. Chcesz mi powiedzieć, że wisi Ci życie 1500 osób? W dużej części Polaków?

  1. Ja ci chcę powiedzieć ,,ruska mgło”, że TAKIE BYŁO WÓWCZAS PRAWO! I czy ci się to podoba czy nie SKAZANO ICH ZGODNIE Z PRAWEM! Penalizacja homoseksualizmu na świecie (do lat 50 ub wieku) była czymś normalnym, dopiero w drugiej połowie XX wieku odstąpiono od niej w tej ,,cywilizowanej” Zachodniej Europie i USA. Pod tym względem Polska była wyjątkiem i twórcy kk z 32 roku odstąpili od takich zapisów. Krótko mówiąc w Niemczech, Francji, Anglii, USA każdego homoseksualistę mógł spotkać los Alana Turinga skazanego w GB za homoseksualizm w 1953 roku.
   Odstąpienie od karania za homoseksualizm jest rzeczą stosunkowo niedawną w kk wiekszości państw Europy i Ameryki, choć w niektórych krajach afrykańskich i państwach islamskich jest nadal penalizowany.

   Nie wiem czy dostrzegasz, że NIE NALEŻY oceniać zdarzeń z minionych lat nie biorąc pod uwagę obowiązującego wówczas prawa – niezależnie od tego czy nam się ono podobało albo i nie. Dziś dzięki ewolucji pojęć związanych z etyką i prawem – takie regulacje zniknęły z kk i nikt normalnie myślący nie marzy o ich przywróceniu. Zupełnie tak samo jak wcześniej powszechne procesy o czary, konszachty z diabłem i całą tę fantastykę inspirowaną religijnie. Mieliśmy taki okres w historii i… rewizja wg dzisiejszych standardów prawnych do niczego nie prowadzi i nie przybliża nawet na milimetr do zrozumienia tego fenomenu.

 4. Kocham takie dziennikarstwo, tytuł grzmi:
  „To było do przewidzenia – Europa nie chce mieć nic wspólnego z homofobami w Polsce”, amen.

  Zaczynam czytać i dowiaduję się, że owa EUROPA to:
  „Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła współprace z polską gminą Tuchów, która podjęła w zeszłym roku haniebną uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”, amen.

  Przeczytałem i znajduję w Wikipedii:
  „Saint-Jean-de-Braye – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Loiret.
  Według danych gminę zamieszkiwało 16 387 osób”, amen.

  Konkluzja:
  Owa EUROPA okazuje się BARDZO małą gminą ale jak to pięknie brzmi „EUROPA pogroziła palcem!!!”, Polacy kochają używać hasła „MY POLACY coś tam, coś tam” chociaż „CI POLACY” to tak naprawdę wujek Mietek ze szwagrem, amen.

 5. I bardzo dobrze! Nie pasuje żabojadom – ich sprawa, nie ma o co kopii kruszyć. Radni z Tuchowa podjęli własną decyzję, radni z Saint-Jean-de-Braye swoją – i szlus.
  Naprawdę nie ma ważniejszych problemów na lewicy niż awantura o… NIC?

  1. A tzw. „lewica” apiat o problemach „kakaowych ocząt”, to ich bieganie li tylko wokół spraw LGBTQWERTY oraz beżowej i czarnej imigracji zalatuje syndromem chorobowym, syndromem oczywiście psychicznym.
   Pozdrawiam.

  2. Zauważyliście ten fragment o obozach koncentracyjnych? Może trochę szacunku do tematu panowie „kakaowe oczęta”.

  3. A zauważyłeś kuraku, nazwę miejscowości? To problem Francuzów i ich rozliczenia z kolaborantami z Vichy oraz hitlerowskimi Niemcami.
   I kto tu zyje historią, zamiast się z niej uczyć/

  4. Mi chodzi tylko o szacunek do tematu, w tych obozach ginęli homoseksualiści, głównie geje. Tak samo w obozach na terenie Polski ginęli Polscy geje. Cały temat wydaje się być mało ważny, bo to zawieszenie stosunków to tylko symbol, ale w kontekście obozów koncentracyjnych w których masowo ginęły osoby LGBT to bardzo ważny gest. Tak jak były miejsca nie dla żydów, a potem zagląda, tak samo było z gejami. Nie mówię, że nasz rząd zamierza posłać ich do gazu, ale podsyca te same nastroje, które kiedyś podsycanie, żeby faktycznie to zrobić. To jest bardzo ważna lekcja historii, której właśnie ty nie zauważyłeś.

  5. Ad. Kurmistrz
   W II wojnie zginęło ponad 60 milionów ludzi a ty wyjeżdżasz z jakimś promilem „waginosceptycznych” ofiar? Znaj proporcje mocium panie…………

  6. Ad. Nikt
   Zasady są takie, że nie wypada zrównywać francuskich obozów INTERNOWANIA homoseksualistów z obozami KONCENTRACYJNYMI w których zabijano wszystkich bez wyjątku a które były zlokalizowane w Polsce czy na wschodzie Europy.
   Poza tym żabojady miast wycierać sobie mordy wyimaginowaną homofobią Polaków niech przyznają kto wspomnianych homoseksualistów wsadzał do owych obozów internowania — czy aby nie byli to FRANCUSCY kolaboranci z Vichy? Tylko dwa kraje w czasie drugiej wojny światowej nie sqrwiły się quasi legalną współpracą z Hitlerem, była to Serbia i Polska, reszta w mniejszym lub większym stopniu to robiła — albo współpracując wojskowo albo dostarczając środki do prowadzenia wojny.
   Aha, ciągle złośliwie przekręcasz mój nick więc ci odpowiem po twojemu — byłeś, jesteś i będziesz nikim panie NIKT, żegnam.

  7. Widzisz Kolego Pyro, akurat w tym masz rację. I również w tym, że mej ksywy nie da się przekręcić. A i dziękuję, że piszesz mnie dużymy lyteramy, gdyż wartem tego.

  8. Ad. nikt (nie zasługujesz na duże litery)
   Ziomek to nie od pyr poznański kmiocie tylko od staropolskiego imienia.
   Jak mógłbym przekręcić twój nick jeśliś jest pan nikt, nikt czyli nic.
   Żegnam i pozdrawiam.

  9. Kolego Zimiok, raczy Kolega się mylić, nikt, to nie znaczy nic. Nikt to już ktoś, a noc, to nic (… Kolega raczy jarzyć różnice rzeczowników ożywionych i nieożywionych?)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Portugalia nadała migrantom prawa obywatelskie. Mogą m.in. korzystać z ochrony zdrowia

Rządzona przez lewicę Portugalia pokazuje całemu światu, że w dobie walki z epidemią koron…