Lewica zgłosiła dziś swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Piotr Ikonowicz z poparciem Wiosny, Razem i Lewicy. Piotr Ikonowicz od ponad 40 lat walczy o ludzką godność i prawdziwie demokratyczne społeczeństwo – napisali o nim działacze Razem w oficjalnym oświadczeniu.

Ikonowicz był od początku związany z demokratyczną opozycją w Polsce, a od wielu lat znany jest głównie ze swojej działalności prawniczej i obywatelskiej na rzecz wykluczonych i najuboższych w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Był zawsze związany z Lewicą, polityką i sprawami społecznymi. „Przewodniczył radzie naczelnej PPS w latach 1992–1996 i 1997–2001. W wyborach parlamentarnych w 1991 kandydował bezskutecznie z listy Solidarności Pracy w okręgu radomskim. W 1993 uzyskał w okręgu lubelskim mandat posła na Sejm z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uzyskując 2734 głosy. 10 marca 1994 wraz Andrzejem Lipskim i Cezarym Miżejewskim przystąpił do Koła Parlamentarnego PPS. W 1997 ponownie został posłem (z 3. miejsca w okręgu warszawskim) z listy SLD, otrzymując 32 913 głosów). Po przekształceniu SLD w jednolitą partię polityczną, odszedł ponownie z jej klubu parlamentarnego, tworząc wraz z senatorami PPS i działaczami Ruchu Ludzi Pracy odrębne koło parlamentarne, które nie dotrwało do końca kadencji. W 1999 sprzeciwiał się interwencji wojsk NATO w Jugosławii. Podczas bombardowań Belgradu wraz z grupą posłów lewicy uczestniczył w wyjeździe do Jugosławii i Macedonii. W 2000 kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 38 672 głosy (0,22 proc. poparcia), co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów – podaje Wikipedia.

„Piotr Ikonowicz wielokrotnie wspierał strajki i protesty pracownicze, występował przeciw warszawskiej reprywatyzacji i zabiegał o prawa osób w kryzysie bezdomności. Jego wybór na funkcję RPO będzie najlepszym potwierdzeniem faktu, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka”- napisało Razem o swoim kandydacie.

Jan Śpiewak, działacz społeczny entuzjastycznie odniósł się do tego wyboru: – Bardzo się cieszę, że Lewica postanowiła poprzeć Piotra Ikonowicza na RPO. Następnym krokiem jest poparcie go przez inne kluby parlamentarne. Ikonowicz to szansa na to, żeby RPO był absolutnie niezależny i blisko problemów ludzi. Zarówno pod rządami PiSu, jak i ewentualnymi rządami liberałów.

Poprzedni RPO Adam Bodnar skończył swoją kadencję w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu nadal pełni funkcję, ponieważ do tej pory nie udało się wyłonić wspólnego kandydata dla wszystkich partii.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…