Ron Wyden, senator z Oregonu, przedstawił projekt amerykańsko–kubańskiej ustawy handlowej na rok 2021, która znosiłaby szereg najważniejszych sankcji składających się na amerykańską blokadę gospodarczą, finansową i handlową Kuby, nałożoną na wyspiarską republikę prawie 60 lat temu. Ustawa pozwoliłaby także na normalizację stosunków gospodarczych między oboma krajami.

W komunikacie prasowym opublikowanym przez biuro Rona Wydena (który pełni funkcję przewodniczącego senackiej Komisji Finansów) napisano: ,,Embargo naszego kraju wobec Kuby to relikt lat 60. Dalsze kontynuowanie tej przestarzałej, szkodliwej polityki izolacji byłoby porażką amerykańskich władz. Po katastrofalnej prezydenturze Donalda Trumpa, który wzmógł napięcia z relacjach Kubą, jestem teraz optymistą w sprawie nowego kursu dyplomatycznego prezydenta Bidena”.

Demokrata z Oregonu podkreślił również, iż „niezależnie od tego, sam Kongres ma moralny i ekonomiczny obowiązek wobec narodu amerykańskiego, aby poprawić stosunki między USA a Kubą tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe”. Oprócz Rona Wydena pod projektem podpisało się jeszcze trzech demokratycznych senatorów: Patrick Leahy, Richard Durbin i Jeff Merkley.

Proponowana ustawa handlowa uchyliłaby główne akty, które stanowią podstawę systemu sankcji wobec Kuby, w tym ustawę Helmsa-Burtona i ustawę o demokracji kubańskiej, a także inne przepisy, regulujące restrykcje handlowe, inwestycyjne i turystyczne w relacjach z Kubą. Pozwoliłaby również m. in.: ustanowić normalne stosunki gospodarcze między wyspiarską republiką a USA, znieść limity w transakcjach finansowych, zlikwidować ograniczenia w podróżowaniu oraz zalegalizować usługi telekomunikacyjne między oboma krajami. Szacuje się, że trwająca sześć dekad blokada kosztowała gospodarkę Kuby już ok. 753,69 miliardów dolarów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…