Bartosz Staszewski, reżyser i aktywista LGBT, po raz kolejny wyszedł z sądu zwycięski. Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że miał prawo umieścić wielojęzyczną tablicę z napisem „Strefa wolna od LGBT” przy wjeździe do Tuchowa.

Tamtejsi radni już kilka lat temu ogłosili, że gmina jest wolna od ideologii LGBT, co zresztą kosztowało ich unijne fundusze. Co ciekawe, w Internecie, reagując na Twitterowe wpisy Staszewskiego, starali się przekonywać, że żadnej „strefy wolnej od LGBT” w Tuchowie nie ma, a nawet proponowali aktywiście oprowadzenie po miejscowości, by naocznie mógł się o tym przekonać. Uchwała jednak istnieje i odwołana nie została. Dlatego Staszewski przeprowadził w niej jedno ze swoich działań aktywistycznych: na chwilę zamieścił poniżej tablicy oznaczającej wjazd do miejscowości dodatkową tablicę z napisem „Strefa wolna od LGBT” w kilku językach, zrobił jej zdjęcie i umieścił w mediach społecznościowych, po czym tablicę zabrał.

Sąd Rejonowy w Tarnowie rozstrzygał, czy Staszewski złamał przepisy o ruchu drogowym i samowolnie umieścił na drodze napis, symbol lub znak. Następnie zmienił kwalifikację czynu na umieszczanie ogłoszeń i napisów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. A na koniec uznał, że happening Staszewskiego nie wyczerpywał znamion takiego czynu. Fakt, iż działacz wywiesza swoje tablice w ramach działalności aktywistycznej, dla zwrócenia uwagi na istotny problem, miał znaczenie. – To dobra prognoza dla pozostałych spraw dotyczących znaku „strefa wolna od LGBT” – powiedział Gazecie Wyborczej adwokat Marcin Pawelec-Jakowiecki, który reprezentował oskarżonego.

Staszewski nie krył radości z rozstrzygnięcia i we wpisie na Twitterze dodatkowo podkreślił, że sąd uznał, iż akcje z tablicami, które przeprowadza, nie stanowią zagrożenia dla ruchu drogowego. – To kolejne totalne zwycięstwo! – podsumował.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …