Blackwater

Amerykański prezydent podpisał ułaskawienia w różnej formie wobec 15 osób. Wybór ułaskawionych budzi emocje.

Warto przypomnieć, że jeszcze dwa tygodnie temu amerykańskie media spekulowały, że Trump ułaskawi „na przyszłość” siebie i i swoją rodzinę (prezydent USA może ułaskawiać osoby, wobec których nie toczy się nawet żadne postepowanie, nie wspominając o zarzutach). Jednak Donald Trump podpisał w Owalnym Gabinecie akt łaski wobec 15 osób, którym anulował im całkowicie karę, wobec pozostałych pięciu osób złagodził już odbywane kary.

Aktem łaski został objęty były doradca prezydenta George Papadopoulos i adwokat Alex van der Zwaan, obaj skazani na niskie wyroki (odpowiednio: dwa tygodnie i 30 dni) za fałszywe zeznania przed komisją Muellera, badającą „rosyjski ślad” w kampanii wyborczej Trumpa. Van dere Zvaan jest zięciem rosyjskiego oligarchy i twórcy największego prywatnego banku Banku – Alfa, Hermana Khana. Poza tym aktem łaski objęto dwóch działaczy Partii Republikańskiej, zamieszanych w finansowe przekręty. Szok natomiast wywołała decyzja, by ułaskawić czterech byłych agentów prywatnej wojskowej firmy Blackwater (obecnie Academi), słynącej z łamania prawa i otwierania ognia do niewinnych cywilów jako pierwsi. Czterej ułaskawieni: Nicholas Slatten, Paul Slugh, Evan Liberty i Dustin Heard zostali skazani za to, że w 16 września 2007 roku poza strefą „zieloną”, niesprowokowani otworzyli ogień do irackich cywilów. W wyniku tej rzezi zginęło 17 Irakijczyków, w tym dzieci.

Mimo usiłowań amerykańskiego państwa, by sprawę zamieść pod dywan, jednego agentów skazano na dożywocie, a trzech pozostałych na 30 lat więzienia, za „morderstwo z zimną krwią”. Blackwater w 2005 – 2007 roku była zaangażowana w 195 strzelaninach , z czego w 163 przypadkach otworzyli ogień jako pierwsi zabijając cywilów.

Łaską objęto również dwóch agentów służby granicznej, którzy w 2006 roku ranili bezbronnego emigranta na granicy z Meksykiem.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…