Debata parlamentarna w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom kloaki – i takiej też metafory użył prezydent podczas spotkania z senatorami.

Trump negocjował z Demokratą Dickiem Durbinem i Republikaninem Lindsey Grahamem o dalszym kształcie polityki migracyjnej oraz programie DACA – który chroni dzieci nielegalnych imigrantów już przybyłych do USA.

W pewnym momencie Trump ryknął podczas spotkania: – Dlaczego miałbym przyjmować wszystkich tych ludzi z gównianych krajów (dosłowonie: „shithole countries”), a nie takich jak Norwegia?

Najwyraźniej prezydent USA cały czas pozostaje pod wrażeniem swojego ostatniego spotkania z norweską premier Erną Solberg, ale nie w tym rzecz. Wypowiedź Trumpa, w domyśle odnosząca się do imigrantów z Haiti i krajów afrykańskich, wywołała oburzenie wśród polityków i komentatorów, którzy słusznie zauważyli, że zamiast „uczynić Amerykę znów wspaniałą”, Trump chce po prostu znów uczynić ją białą.

– Komentarz Trumpa był niemiły, dzielący, elitarystyczny – i godzi w amerykańskie wartości – stwierdziła republikańska kongresmenka Mia Love, która jest dzieckiem imigrantów właśnie z Haiti. Zgodził się z nią (jedyny) czarnoskóry republikanin w Senacie Tim Scott.

Nie brakuje jednak komentarzy osób, które wypowiedź Trumpa zachwyciła. Prawicowa publicystyka-skandalistka Ann Coulter stwierdziła, że jeszcze bardziej trafnym byłoby wyrażenie „gówniany naród”. Niektórzy kongresmeni rozpływają się nad „szczerym i autentycznym” stylem Trumpa. W ów styl wpisują się również poprzednie wypowiedzi w tym samym duchu: o tym, że „Nigeryjczycy powinni wracać do swoich szałasów” a Haitańczycy – „oni wszyscy mają AIDS”.

Biały Dom wydał oficjalny komunikat prasowy w obronie prezydenta: „Niektórzy politycy w Waszyngtonie biją się za obce kraje, ale prezydent Trump zawsze będzie walczył za obywateli Ameryki”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. jaśniej nie można było powiedzieć, to była aluzja również do obywateli Polski – wizy o tym świadczą, może nasze dyplo- matoły wreszcie zrozumieją że yankesi mają nas gdzieś

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborcza niedziela w Ameryce Łacińskiej – obywatele Ekwadoru, Peru i Boliwii idą do urn

Niedziela 11 kwietnia upłynie w Ameryce Południowej pod znakiem wyborów. Ekwadorczycy w II…