Share Button

 Debata parlamentarna w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom kloaki – i takiej też metafory użył prezydent podczas spotkania z senatorami.

Trump negocjował z Demokratą Dickiem Durbinem i Republikaninem Lindsey Grahamem o dalszym kształcie polityki migracyjnej oraz programie DACA – który chroni dzieci nielegalnych imigrantów już przybyłych do USA.

W pewnym momencie Trump ryknął podczas spotkania: – Dlaczego miałbym przyjmować wszystkich tych ludzi z gównianych krajów (dosłowonie: „shithole countries”), a nie takich jak Norwegia?

Najwyraźniej prezydent USA cały czas pozostaje pod wrażeniem swojego ostatniego spotkania z norweską premier Erną Solberg, ale nie w tym rzecz. Wypowiedź Trumpa, w domyśle odnosząca się do imigrantów z Haiti i krajów afrykańskich, wywołała oburzenie wśród polityków i komentatorów, którzy słusznie zauważyli, że zamiast „uczynić Amerykę znów wspaniałą”, Trump chce po prostu znów uczynić ją białą.

– Komentarz Trumpa był niemiły, dzielący, elitarystyczny – i godzi w amerykańskie wartości – stwierdziła republikańska kongresmenka Mia Love, która jest dzieckiem imigrantów właśnie z Haiti. Zgodził się z nią (jedyny) czarnoskóry republikanin w Senacie Tim Scott.

Nie brakuje jednak komentarzy osób, które wypowiedź Trumpa zachwyciła. Prawicowa publicystyka-skandalistka Ann Coulter stwierdziła, że jeszcze bardziej trafnym byłoby wyrażenie „gówniany naród”. Niektórzy kongresmeni rozpływają się nad „szczerym i autentycznym” stylem Trumpa. W ów styl wpisują się również poprzednie wypowiedzi w tym samym duchu: o tym, że „Nigeryjczycy powinni wracać do swoich szałasów” a Haitańczycy – „oni wszyscy mają AIDS”.

Biały Dom wydał oficjalny komunikat prasowy w obronie prezydenta: „Niektórzy politycy w Waszyngtonie biją się za obce kraje, ale prezydent Trump zawsze będzie walczył za obywateli Ameryki”.

Share Button

2 komentarze

  1. 8-ka napisał:

    po tym czymś następnym prezydentem jankeso-żydów będzie Tytus z Media-Mark

  2. sru napisał:

    jaśniej nie można było powiedzieć, to była aluzja również do obywateli Polski – wizy o tym świadczą, może nasze dyplo- matoły wreszcie zrozumieją że yankesi mają nas gdzieś

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*