Prezydent USA skierował do Kim Dzong Una pismo, w którym wycofał się z planowanego szczytu w Singapurze. Oznacza to, że świat znowu stanął przed groźbą atomowego konfliktu.

twitter.com

„Żałuję, ale widząc ogromny gniew i odkrytą wrogość zademonstrowane w pańskim ostatnim komunikacie, uważam, że w chwili obecnej jest bezprzedmiotowe przeprowadzenie tego od dawna planowanego spotkania”  – czytamy w liście Trumpa.

Amerykański prezydent nie byłby sobą, gdyby nie odniósł się do przywódcy KRLD w obcesowy sposób. „Mówisz tak wiele o waszym nuklearnym potencjale, ale nasz jest tak ogromny i potężny, że modlę się, byśmy nigdy nie musieli go użyć” brzmiała niedwuznaczna groźba amerykańskiego prezydenta.

Ten ruch był spodziewany od czasu, kiedy w zeszłym tygodniu południowokoreańska agencja Yonhap napisała, że szczyt amerykańsko-koreański może być odwołany ze względu na planowane wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. I choć Trump oznajmił, że przygotowania do szczytu trwają, to wiadomo było, że atmosfera robi się coraz bardziej niesprzyjająca.

USA oczekiwały od KRLD wstrzymania programu atomowego i zaprzestania prób atomowych, zaś strona północnokoreańska oczekiwała zlikwidowania zagrożeń wobec kraju ze strony USA i Płd. Korei, jakie niosły, ich zdaniem, wspólne manewry wojskowe.

KRLD zaprzestał prób, a dzisiaj w obecności dziennikarzy miał zamknąć największy poligon atomowy i choć wysuwane były wątpliwości co do skuteczności tego gestu, to jednak wydawało się, że idzie ku lepszemu.

Decyzja Trumpa oznacza, że na Półwysep Koreański wraca strach przez jądrowym konfliktem, który może rozciągnąć się na całą planetę.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Był kij, jest marchewka. Po zwolnieniach w Polska Press, przyszedł czas na podwyżki

Rząd kontynuuje pacyfikacje mediów lokalnych wchodzących w skład grupy Polska Press. Preze…