Chodzi o tzw. deklarację nowojorską. Administracja prezydenta stwierdziła, że jest ona „niezgodna z polityką USA”.

Czym jest deklaracja nowojorska? W wielkim skrócie: wyraża wolę polityczną światowych przywódców, by ratować życie, chronić prawa człowieka i ponosić odpowiedzialność w skali globalnej. Została przyjęta przez 193 państwa we wrześniu 2016. Na podstawie tej deklaracji wysoki komisarz ds. uchodźców został uprawniony do zaproponowania w 2018 roku światowego Paktu na rzecz migrantów i uchodźców, który pozwoliłby poprawić ich los. Podmiotem zaangażowanym w pomoc są przede wszystkim salezjanie, obecni w 130 krajach i uczestniczący w procesie powstawania deklaracji.

USA się jednak od niej odżegnały.

Misja USA przy ONZ oznajmiła, że Stany Zjednoczone wycofują się z paktu, gdyż „tzw. Deklaracja Nowojorska jest niezgodna z polityką USA ws. imigracji i wytycznymi prezydenta Donalda Trumpa w tej kwestii”.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że „decyzje w sprawie polityk imigracyjnych muszą być zawsze podejmowane przez Amerykanów i wyłącznie przez Amerykanów. Światowe podejście do Deklaracji Nowojorskiej jest po prostu niekompatybilne z amerykańską suwerennością”.

Trump z ONZ ma na pieńku od samego początku urzędowania. Jeszcze przed wyborami stwierdził, że organizacja ma wielki potencjał, „ale jest teraz tylko klubem dla ludzi, aby się spotkać, porozmawiać i dobrze się bawić”. Potem ograniczył finansowanie wybranych agend ONZ.

Ale to nie jedynie porozumienie międzynarodowe, które w ostatnim czasie zerwał Trump. Stany wycofały się z UNESCO (uznały je za nieprzyjazne Izraelowi), a także z Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), który zajmuje się planowaniem rodziny oraz opieką zdrowotną i materialną nad dziećmi w ponad 150 krajach.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet: W 102 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych wielkie protesty w całym kraju

,,Wywalczone ponad 100 lat temu prawa wyborcze Polek czas uczynić świętem! Świętujemy więc…