Prezydent imperium amerykańskiego, po zapowiedzi, że wyśle na granicę z Meksykiem nawet 15 tys. żołnierzy – tj. tyle, ile prowadzi teraz wojnę w Afganistanie – oświadczył wczoraj, że będą mogli oni strzelać do migrantów na granicy, jeśli ci będą rzucać kamieniami: „Powiedziałem żołnierzom, że należy uważać kamienie za broń palną”. Do Stanów zmierza pieszo ok. 5 tys. biedoty z Hondurasu, w tym wiele kobiet i dzieci.

Donald Trump

Na kilka dni przed wyborami do Kongresu – 6 listopada – Donald Trump mnoży antyimigranckie deklaracje w nadziei przepchnięcia jak najwięcej deputowanych republikańskich. „To jest inwazja” – mówił wczoraj o emigrantach z Hondurasu. Ogłosił podpisanie dekretu „antyimigracyjnego”. Zadeklarował, że jego kraj nie zaakceptuje próśb o azyl, jeśli migranci zechcą ominąć oficjalne przejścia graniczne. Powstaną dla nich strzeżone „obozy namiotowe”, gdzie będą przebywać do czasu deportacji lub akceptacji ich wniosków.

W kierunku granicy zmierzają co najmniej dwie piesze „karawany migrantów” , które wyruszyły z Hondurasu w zeszłym miesiącu. Pierwsza liczy ok. czterech  tys. ludzi, druga ok. tysiąca. Według Trumpa, część z nich miała rzucać „perfidnie” kamieniami  do meksykańskiej policji przy przekraczaniu granicy między Gwatemalą a Meksykiem. „Jeśli  będą rzucać do naszych żołnierzy, armia odpowie” – mówił prezydent.

Rzecznik Pentagonu odmówił komentarza w tej sprawie, określając ją jako „hipotetyczną”. Dodał jedynie, że „nasze oddziały składają się z wyćwiczonych profesjonalistów, którzy mają podstawowe prawo do obrony”. Wojsko ma „tylko pomagać” straży granicznej.

Honduras jest niewielkim krajem Ameryki Środkowej, w którym rządy „tradycyjnie” ustalają Stany Zjednoczone. Bieda i przemoc osiągnęły już takie rozmiary, że ludzie uciekają stamtąd tysiącami. Pentagon wysłał na razie na granicę nieco ponad 5 tys. żołnierzy w ramach operacji „Wierny patriota”, która ma zatrzymać tę falę.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Slusznie. Jak narusza silowo granice to sa agresorami i nalezy do nich strzelac. Trump robi to co powinien i ma jaja!

 2. Niezłe polityczne show.
  Pewnie tak jak u nas, oficjalnie nikogo nie wpuszczamy, a tylnymi drzwiami i tak włażą
  Oczywiście, za cichym przyzwoleniem włądz, by społeczeństwo nie widziało.

 3. @Andy – + Prezydent kraju bezpośrednio odpowiedzialnego za instalowanie w Hondurasie od dziesięcioleci powolnych Wujowi Samowi dyktatur (czy quasi-dyktatur) bardziej dbających o interesy korporacji jankeskich niż o dobro swojego społeczeństwa. Ten marsz biedoty do domniemanego raju jest skutkiem, nie przyczyną która leży w Waszyngtonie.

  1. Zgadzam się z tobą. To jest oczywiste. Takie kraje jak USA powinny odpowiadać za skutki swojej własnej polityki. Według mnie granice w 21 wieku wogóle nie powinny istnieć. Szkoda mi tylko tych ludzi bo w Stanach nic dobrego ich nie czeka.

 4. Prezydent każdego kraju ma obowiązek organizować ochronę i obronę granic. Każdy prezydent, który swoją funkcję traktuje poważnie.

  1. No to prezydent kraju który składa się wyłącznie z emigrantów bądź potomków emigrantów będzie miał wyjątkową okazję heroicznie bronić własnych granic przed tymi biedakami. Mam nadzieję że amerykanie nie zniosą strzelania do bezbronnych ludzi i wykopią tego cym bała z urzędu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…