Jak zapowiadali, tak zrobili. Na drogi wyjechali uczestnicy akcji „Protest 69”. Kierowcy ciężarówek od 7.00 do 20.00 będą dziś strajkować po włosku: w terenie zabudowanym nie przekroczą 40 kilometrów na godzinę, a na autostradzie 69.

W całym kraju kierowcy TIR-ów jeżdżą o 10 km wolniej od dopuszczalnej prędkości na danej trasie. To odpowiedź na policyjną akcję TIR. Protest patronatem objęła facebookowa grupa „Kierowcy Ciężarówek®” licząca ponad 17 tys. członków. Kierowcy od dawna postulują całkowite zniesienie zakazów wyprzedzania lub przynajmniej zastąpienie ich zakazami godzinowymi. Są wściekli, że policja w ramach akcji „TIR” uznaniowo karze za „zbyt długi manewr wyprzedzania”. Twierdzą, że nie istnieją żadne przepisy prezyzujące, kiedy dokładnie mamy do czynienia z wykroczeniem. „Jesteśmy traktowani jak skarbonka” – skarżą się. Nie zgadzają się też ze stwierdzeniami policjantów na temat częstych wypadków z powodu nagminnego przekraczania przez nich prędkości. „Samochody ciężarowe pow.3,5t odpowiadały w roku 2017 za 3,4 proc. wszystkich wypadków” – podkreślają.

– Dla mnie ta akcja to jest głupota, jeśli jest możliwość wyprzedzania, to każda ciężarówka powinna się na to zdecydować – mówił o wzmożonych kontrolach policji jeden z uczestników protestu w rozmowie z dziennikarzem Interii na wielkopolskim odcinku autostrady A2. – Takie zakazy trochę męczą, bo niektórzy za wolno jadą. Na parking przyjechałem na oparach, z czasem 4.30 na tachometrze. Ktoś mnie zablokował i musiałbym wyprzedzać, ale niestety nie mogłem, bo jest zakaz. Czasami to wyprzedzanie jest konieczne, bo muszę do parkingu dojechać, a później niektórzy mają pretensje, że mam na koncie przewinienie.

W całej Polsce kierowcy konsekwentnie odmawiają wyprzedzania na drogach dwujezdniowych, co powoduje blokowanie prawego pasa ruchu. W terenie niezabudowanym poruszają się z prędkością 60 kilometrów na godzinę, w zabudowanym – 40.

Uczestnicy akcji przed rozpoczęciem „Protestu 69” opublikowali na swojej facebookowej stronie swoje postulaty. W poście udowadniają, że walczą nie tylko w obronie własnego komfortu pracy, ale działają w interesie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

– Będziemy przyglądać się jej przebiegowi i oceniać czy ruch pojazdów uczestniczących w akcji jest spójny z regulacjami prawnymi – a w tym przypadku czy zachowania kierowców nie wypełnią znamion tamowania bądź utrudniania ruchu – zapowiadał we wtorek w rozmowie z mediami podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Tymczasem redakcja Wirtualnej Polski publikuje list od jednego z uczestników protestu:

„A zatem dla wszystkich, którzy używają klaksonów i niekoniecznie miłych słów wyprzedzając ciężarówkę, kilka ciepłych zdań:
Nie przejmuj się! Od poniedziałku nie będą już jeździły ciężarówki.
We wtorek możesz sam sobie odebrać gazetę z drukarni.
W środę zjesz wczorajszy chleb.
W czwartek na stacji benzynowej nie będzie już benzyny.
W piątek możesz sam zawieźć śmieci rowerem na wysypisko.
W sobotę polecam spacer pustymi alejkami w supermarkecie.
W niedzielę możesz spać długo – piwo w pubie skończyło się tak jak wszystko.
W poniedziałek nie musisz już pracować, bo nie masz potrzebnych do pracy materiałów.
Pięknego dnia życzy Ci Twój kierowca ciężarówki!
Ps. Dopóki nie będzie można wysyłać jabłek e-mailem, musimy wspólnie dzielić drogę. Pozdrawiam”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. no popatrz, pan, popatrz.
    Karol Marks: Hegel powiada gdzieś, że wszystkie wielkie historyczne fakty i postacie powtarzają się, rzec można, dwukrotnie. Zapomniał dodać: za pierwszym razem jako tragedia, za drugim jako farsa.
    a mnie się przypomina, jak DEEP STATE+CIA wykonując decyzję Nixona( tak mówi Kissinger): MAKE ECONOMY SCREAM (niech ekonomia zawyje)- ale oczywiście autorem jest Henry Kissinger o czym skromnie nie mówi to chilijska impra zaczęła się OD STRAJKU KIEROWCÓW CIĘŻARÓWEK – oczywiście prywatnych. Wtedy to nie poskutkowało i trzeba było ‚wynająć” niejakiego Pinocheta i dnia 11/9 !!! ale 1973 i było ‚po zupie”.
    Ale metoda ‚wykoncypowana” w główce Kissingera – MAKE ECONOMY SCREAM – jest z ‚sukcesem’ stosowana wszędzie tam po dziś dzień tam gdzie nie rządzi DEEP STATE/CIA/MOSSAD skur….syn” naginając leciutko zdanie FDR o niejakim Anastazio Somoza (Nikaragua).

  2. Chyba troszkę pomylony protest. Obowiązek zaplanowania trasy w taki sposób aby bezproblemowo (na czas, bez problemów z brakiem paliwa, bez problemów z tachometrem, bez konieczności stwarzania utrudnień w ruchu, etc.) dotrzeć do celu w tym przypadku ciąży na firmach spedycyjnych, to przeciwko swoim pracodawcom powinni protestować kierowcy ciężarówek, a nie przeciwko policji czy innym użytkownikom dróg.

    1. Co poradzisz, jak debilom w ciężarówkach nie wytłumaczysz. A to im wyprzedzać nie wolno a to plandekę trzeba odśnieżyć…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Bernie Sanders zrobił koszulki z samym sobą, a dochód pójdzie na cele charytatywne

Zdjęcie senatora Berniego Sandersa w grubych wełnianych rękawicach, skulonego na krzesełku…