8 zł brutto – o tyle swoją poprzednią propozycję podwyżki płac podwyższył zarząd Tesco Polska. Związkowcy są wściekli. I zapowiadają, że będą do skutku walczyć o godne wynagrodzenia dla pracowników sieci.

Sklep Tesco w Mielcu/wikimedia commons

– Ludzie ciężko pracują na zyski firmy, należy im się coś więcej niż 50 zł – mówią związkowcy, komentując najnowszą ofertę zarządu spółki, wynoszącą zaledwie 50 zł brutto więcej wynagrodzenia zasadniczego. Oprócz tego Tesco proponuje premię w wysokości 125 zł brutto w III i IV kwartale roku 2017, uzależnioną od wzrostu sprzedaży i wyników badań satysfakcji klienta i 125 zł brutto jednorazowej nagrody w II kwartale bieżącego roku. Wcześniejsza oferta, określona przez związkowców jako „policzek” wynosiła 42,97 zł brutto. – Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody – mówiła wówczas Elżbieta Fornalczyk, związkowczyni.

Od kilku tygodni przez placówkami sieci odbywają się protesty reprezentujących załogi organizacji: NSZZ „Solidarność 80”, OPZZ „Konfederacja Pracy” i ZZ Pracowników Handlu. Akcje odbyły się Lublinie i Radomiu,  Gdyni, Bydgoszczy, Tychach, Krakowie, Rzeszowie i Krakowie. Rozdawano podczas nich ulotki informujące o niepokojącej polityce płacowej koncernu. A pracownicy mają powody do niezadowolenia. Płace w ich firmie należą do najniższych w branży handlowej. Biedronka oferuje nowym pracownikom 2300 zł brutto, a kasjerzy z co najmniej trzyletnim stażem otrzymują dodatkowe 300 zł. Lidl daje na początek aż 2800 zł brutto, a pracownicy zatrudnieni przez co najmniej 2 lata mogą inkasować nawet 3200 zł brutto. Wynagrodzenia w Tesco plasują się poniżej tych stawek. Pracownik z rocznym stażem na pełnym etacie zarabia tylko 2295 zł brutto.
Jakie są oczekiwania związkowców? Domagają się dodatkowej czteromiesięcznej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub porozumienia z przyczyn niedotyczących pracowników, 10 proc. dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, których płaca jest niższa niż 3000 zł z tytułu każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników, podwyżek dla pracowników podstawowych wszystkich grup płacowych w wysokości 350 zł brutto, podwyżek dla kierowników sklepów, stoisk oraz zastępcy kierowników w wysokości 200 zł brutto, nagród jubileuszowych w wysokości: 5 lat pracy – 50 proc.,- 10 lat pracy -100 proc.,- 15 lat pracy – 150 proc.,- 20 lat pracy – 200 proc.,- 25 lat pracy – 250 proc.,- 30 lat pracy – 300 proc.,- 35 lat pracy – 350 proc. – 40 lat pracy- 400 proc., podstawowego wynagrodzenia brutto.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ukraina: kolejarze solidarni z górnikami, oligarchowie zdecydowani zdławić protesty

Podziemny protest w kopalniach żelaza w Krzywym Rogu (południowo-wschodnia Ukraina) kontyn…